Yüksekova’ya yapılan hayvan barınağı “can dostlar” için sıcak yuva oldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde belediyenin sokak hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanması için yaptırdığı barınak, soğuk kış günlerinde yüzlerce hayvana sıcak yuva oldu.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Yüksekova Belediyesi, sokak hayvanlarının sayısının artması üzerine “Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi” projesini hayata geçirdi.

Hayvanların ayrıca tedavilerini yapmak hem de sıcak ortamda kalmalarını karşılamak nedeniyle, ilçeye 16 kilometre uzaklıktaki Suüstü köyü yakınlarında 7 bin 500 metrekare alana 750 hayvan kapasiteli merkez yapı edildi.

Gerekli tıbbi ekipmanlarla donatılan, veteriner hekimlerin yanı sıra 12 personel istihdam edilen merkez, beslenmeden tedavilerine her ihtiyaçları karşılanan cadde hayvanlarının sıcak yuvası haline geldi.

Yöreye özgü türlerin de koruma altına alındığı merkez, 60 hayvanın ilçe sakinleri tarafından sahiplenmesini sağladı.

“Amacımız rehabilitasyonun arkasında yaşam alanlarına vazgeçmek”

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, AA muhabirine, ilçede kontrolsüz üremenin önlemek ve cadde hayvanlarına barınma imkanı sunmak nedeniyle Cadde Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’ni inşa ettiklerini söyledi.

Kışın fazla sert geçtiği Yüksekova’da sokak hayvanlarının dışarda kalmasının büyük bir sorun olduğunu aktaran Doğramacı, “Barınakta ilçeden topladığımız köpeklerimiz ve kedilerimizin ayrıca bakımları yapılıyor ayrıca de kış şartlarında daha iyi mekanda bulunmaları sağlanıyor.

Amacımız bu hayvanları rehabilite edip gerekli tedavilerini yaptıktan sonradan doğal yaşam alanlarına vazgeçmek. Kış mevsimi engebeli geçtiği için şu an elimizde 700’den pozitif cadde köpeğimiz var. Burası hayvanlar için öbür bir mekan oldu.” dedi.

Süreci daha farklı noktalara getirerek hayvanları sahiplendirmek istediklerini bildiren Doğramacı, şöyle devam etti:

“Belli miktarda mama karşılığında hayvanları sahiplenerek ahali keza buraya katkı maddesi sunmuş olurlar ayrıca de çocuklarını sevindirirler. El birliğiyle burayı çocukların gelip ziyaret ettiği, cadde hayvanlarıyla süre geçirdiği sağlıklı bir ortam haline getirmek istiyoruz. Sahiplendirme emin şartlar kapsamında yapılacaktır. Bugün alıp yarın bırakma gibi bir koşul laf konusu değil. Merkezimizde gerekli tüm teçhizatlar var. Kapasitesi artırılabilir. Oysa şu an için bunun tatmin edici olduğunu düşünüyoruz.”

“En iyi şekilde beslemeye çalışıyoruz”

Veteriner doktor Doktor Kaçan ise ilçede kışın sıcaklığın sıfırın altında 25 dereceye değin düşmesinin sokak hayvanlarının besin ve barınma konusunda can sıkıntısı yaşamasına niçin olduğunu açıklama etti.

Köpek yavrularının soğuktan donmasını, açlıktan ölmesini alıkoymak için mücadele gösterdiklerini anlatan Kaçan, şunları kaydetti:

“Barınak hizmete hazır ışık halkası geldiğinde cadde hayvanlarını toplamaya başladık. Burada rehabilite ediyoruz ve kısırlaştırıyoruz. Kış koşullarına adapte olan erişkin köpekleri doğal alanlarına bırakacağız. Mahallelere besin yerleri kurarak devirli aralıklarla mama bırakacağız. Barınakta en iyi şekilde beslemeye çalışıyoruz. Yüksekova’da köpek popülasyonu fazla pozitif. Öncesinde kısırlaştırma yapabileceğimiz ve dengede tutabileceğimiz bir alanımız yoktu. Merkez sayesinde böyle bir imkana kavuştuk. Şu belli başlı dek 60’tan fazla cadde köpeğini sahiplendirdik. Devirli aralıklarla gidip teftiş ediyoruz.”

Yüksekova'ya yapılan hayvan barınağı can dostlar için sıcak yuva oldu
Yüksekova'ya yapılan hayvan barınağı can dostlar için sıcak yuva oldu
Yüksekova'ya yapılan hayvan barınağı can dostlar için sıcak yuva oldu
Yüksekova'ya yapılan hayvan barınağı can dostlar için sıcak yuva olduBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir