Yerin 3 bin metre derinliğinden gelen şifa

Yerin 3 bin metre derinliğinden gelen şifa

3 bin metre derinlikten meydana çıkan termal su bütün bir şifa deposu

DENİZLİ – Denizli yakınındaki Tekke Hamamı mevkiinde “Kokar Hamam” diye bilinen bölgede 3 bin metre derinlikten meydana çıkan termal su bütün bir şifa deposu. Belirtilen bir programla iki üç haftalık kürle termal su kalp, damar ve dolaşım sistemi hastalıkları başta edinmek üzere, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, osteoartroz sınıfına giren kireçlenmelerde ve romatizmal hastalıklarda etkin oluyor. Termal suyun içinden çıkarılan balçık deri hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Tekke Mahallesinde bulunun bölgede yaklaşık üç bin metre derinlikten kendi halinde yüzeye meydana çıkan şifalı termal su birçok hastalığın tedavisine kullanılıyor. Bölgede özel açılan sondaj kuyularından çıkartılan 180 derecelik sıcaklığındaki termal sudan elektrik enerjisi de üretiliyor. Bölgenin termal su bakımından çok varlıklı olduğunu anlatan turizmci Mustafa Neşelendirici, “Buradaki kaynaklar, doğal çıkışlı kaynaklar. Kendi haliyle, hiçbir sondaj olmadan oluşan kaynaklarımız. Bu kaynakların sıcaklıkları 90 dereceden başlıyor, 75, 60 ve 30 dereceye kadar düşüyor. Burada en ideal su sıcaklığı 90 derece olan su. Sauna için kullanılan buharı bu 90 derecelik sudan elde ediyoruz. Otelin ısıtmasını yeniden buradan sağlıyoruz” dedi.

Bölgede kendiliğinden meydana çıkan termal suyun bünyesinde yoğun kükürt barındırdığını kaydeden Şen, “Hiçbir kimyasal kullanmadan tamamen doğal çıkışıyla termal havuzlara ve odalara suyumuz gidiyor. Yerbilim uzmanlarına kadar 100 derece olan bir suyun 3 bin metre derinlikten geldiğini söylüyorlar. Magmaya yaklaşması gerektiğini söylüyorlar. Etrafımızda jeotermal enerji üreten tesisler var. Bu tesisler 3 bin 200 metreden 180 dereceye kadar meydana çıkan sıcaklıktaki suları çıkartıyorlar. Bizim suyumuzun kükürt oranı yüksek. Romatizma rahatsızlıklarına, eklem rahatsızlıklarına ve ortopedik rahatsızlıklara bire bir olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin her göre, yurt dışından geliyorlar. 81 ilden müşterimiz var. Lakin şu süreçte pandemi nedeniyle etraf birazcık sakin. Bu bölgede termal suya girip, meydana çıkan kişilerde korona virüse rastlanılmadı. Aramak ancak bu suyun kükürt oranının yüksek olmasından da kaynaklı olabilir iyice bakteriyi öldürüyor” diye konuştu.

Termal suyun faydaları

Sarayköy’deki termal suların tedavi edici özelliği, fazla eski zamanlardan beri biliniyor, yüzyıllar sonradan şifa verici özelliği, sağladığı faydalar bilimsel araştırmalara konu oluyor. Doktor kontrolünde kaplıca banyosunun faydaları kişiden kişiye farklılıklar gösteriyor. Hekim kontrolünde, günün belirlenen saatlerinde, en düşük 2- 3 haftalık kürler biçiminde usulüne tarafından uygulandığında yararları daha pozitif görülür. Kalp, damar ve dolaşım sistemi hastalıkları başta elde etmek üzere, beyin, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, osteoartroz sınıfına giren kireçlenmelerde ve romatizmal hastalıklarda etkin.

Yerin 3 bin metre derinliğinden gelen şifa
Yerin 3 bin metre derinliğinden gelen şifa
Yerin 3 bin metre derinliğinden gelen şifa
Yerin 3 bin metre derinliğinden gelen şifaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir