“Yangın bekçileri” ramazanda iftarlarını yeşil örtü üzerinde yapıyor

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, takriben 650 metre yükseklikteki tepeye kurulu Karatepe Yangın Gözcülük Yapma Kulesi’nde görevli orman işçileri, ramazanda da bölgedeki orman varlığını korumaya çalışırken iftar saati geldiğinde yeşil orman örtüsünü izleyerek oruçlarını açıyor.

Adana Orman Alan Müdürlüğü Kadirli Orman İşletmesine yan Karatepe Yangın Gözetleme Kulesi’nde görevli orman işçileri, bölgelerindeki ormanları korumak için 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Her türlü ihtiyaçlarını kulede karşılayan işçiler, dürbün ve kamera sistemleriyle bölgeyi muhtemel yangınlara karşı aralıksız gözetliyor.

Ekipler, herhangi bir yangın ayrım ettiğinde ise bölgeye yönlendirilen ekiplerin en kısa sürede müdahalede bulunabilmesi ve yangını teftiş altına alabilmesi için telsizle yer bildirimi yapıyor.

Ramazanı da yaklaşık 650 metre yüksekliğindeki tepeye konuşlu kulede geçiren “yangın bekçileri”, iftar ve sahurlarını ailelerinden uzak mesai arkadaşlarıyla yapıyor.

İşçiler, kuledeki mutfakta yemeklerini hazırlayarak iftar ve sahur sofralarında buluşuyor.

Hayatları kulede geçiyor

İşçilerden Ahmet Savrun, AA muhabirine, bayram, ramazan, hafta sonu demeden kulede nöbet tuttuklarını söyledi.

Ramazanda da mesai arkadaşlarıyla iftar ve sahur yaptıklarını aktaran Savrun, “Ormanlarımızı korumak namına iftarımızı ve sahurumuzu da kulede beraber yapıyoruz. 15 yıldan artı süredir burada tahsis yapıyorum. Her ramazanı bu kulede geçirdim.” dedi.

İşçilerden Birol Tilki de 2010 yıldır kulede tayin yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ormanlarımızı korumak namına ailemizden, sevdiklerimizden, çocuklarımızdan bambaşka 365 gün 24 saat burada nöbet tutuyoruz. Ormanlar bizim nefesimiz, nefesimizi korumak için bütün takım arkadaşlarımla birlikte çalışıyoruz. Ulusal ve dini bayramlarımız da dahil buradayız. Ramazanda da iftarımızı ve sahurumuzu yine bu kulede yapıyoruz. Bu fedakarlığımızın tek nedeni ormanlarımızı korumak ve geleceğimize nefes edebilmek.”

 Yangın bekçileri ramazanda iftarlarını yeşil örtü üzerinde yapıyor
 Yangın bekçileri ramazanda iftarlarını yeşil örtü üzerinde yapıyor
 Yangın bekçileri ramazanda iftarlarını yeşil örtü üzerinde yapıyor
 Yangın bekçileri ramazanda iftarlarını yeşil örtü üzerinde yapıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir