Yanan ormandan “kuzugöbeği” fışkırdı

Yanan ormandan “kuzugöbeği” fışkırdı

Adana’da geçen sene 2 bin 675 hektar alanın yanarak zarar gördüğü ağaçlık alanda kilosu 400 liradan kurutulmuşu 2 bin liradan satılan kuzu göbeği mantarı fışkırdı

Kozan Orman İşletme Müdürlüğü, yanan alanda ekilen tohumların yeşermesi için mantarların toplatılmasına müsade vermedi

ADANA – Adana’nın Kozan ilçesinde geçen yıl 2 bin 675 hektar alanın yanarak zarar gördüğü ormanlık alanda kilosu 400 liradan kurutulmuşu 2 bin liradan satılan kuzu göbeği mantarı fışkırdı.

Geçen sene 23 Ağustos’ta meydana çıkan orman yangınında zarara görebilen alanlara kızılçam tohumları atıldı. Yanan orman sahası ve kesim sahalarında bu sene çok yoğun bir şekilde kuzugöbeği mantarı çıktı.

“Yanan sahalarda daha fazla çıkıyor”

Kilosu 400 TL ile kurusu 2 bin TL’den satılan mantarın kızılçam fidanlarının yükseklik vermesi durumunda kontrollü olarak gelecek senelerde toplanmasına izin verilecek.

Boztahta Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Nevzat Konur, kuzugöbeği mantarının toplanmaması için tohum ekilen ağaçlık alanı koruduklarını belirterek, “Ormanlarımızın yanması ile birlikte kuzu göbeği mantarları yetişti. Mantarların yetişmesi ile kuzugöbeği mantarlarının toplanmasına müsaade edilmedi. Kızılçam fidanlarının çimlenmesi ile yasaklandı. Toplanmadı. İnşallah bundan sonradan fidanlarımız yetiştikçe altın değerindeki mantarlarımız toplanacak. Yanan sahalar ve kesim alanlarının olduğu bölgelerde çok yoğun görüldü. Kuzu göbeği mantarı fazla yardımcı. İnşallah seneye yağışın bol olduğu dönemle köylülere büyük bir kazanç kaynağı olacak” dedi.

Mantarların toplanmasına izin değil

Doğu Akdeniz Orman Mühendisleri Oda Başkanı, Kozan Orman İşletme Müdürü Şensu Küçükateş, bölgedeki yangın alanında tohum çalışmalarını yaptıklarını ve tohumların filizlenmeye başladığını açıklama ederek, “Bu sahada sevindirici olan her yerde ekolojik sistemin kuruluyor olması. Bunlardan biride kuzugöbeği mantarı. Çok nadir ve kıymetli mantarın burada çıktığını bakmak bizleri mutlu etti. Ama bu yıl kızılçam tohumlarının çimlenmesi için mantarların toplatılmasına müsaade etmedik. Durdurduk. Bu seneye olmayacak anlamına gelmez. Seneye inşallah fidanlarımız büyürse buna kontrollü müsade verilebileceğiz”

Kuzugöbeği mantarının çok değerli ve nadir görülen bir mantar olduğunu kaydeden Küçükateş, “Kilosu 400 lira ile kurusunun 2 bin liraya kadar satıldığı söyleniyor. Kuzugöbeği mantarı fazla arada bir yetişir. Bilhassa yanan orman alanlarında yangının bıraktığı kül ve minerallerin etkisi ile yetişme ortamını bulur. Bilhassa kurusu paha biçilmez” diye konuştu.

“Mantar biriktirmek yasaktır” uyarısı asıldı

Bir günde yanan orman alanının, 50 yılda yeni sistemini kurduğunu ifade eden Küçükateş, “Bozulan ekosistemi bitmiş eski ışık halkası getirmeye çalışıyoruz. Bu ormanı meydana getirmek için fidanlarımızın büyümesi ile toplanmasına müsaade edebilir. azami yetiştiği sahalar yanık sahalar. Busene burada fazla yoğun bir şekilde çıktı. Bu işi bilenler sahalara akın etti ama bizim önceliğimiz ormanlarımız ve sürdürülebilir ekosistemin oluştuğu orman olması fazla kayda değer. Bu yüzden mantarın toplanmasına müsaade etmedik. Bir kibritin nelere mal olduğunu hepimiz acı bir şekilde gördük. Bir kızılçam 50 senede yetişir. Bir günde yanan ormanı 6 saatte kuramazsınız. Bizim ormanlarımızı ekosistemimizi ne derece korumamız gerektiğinin en hoş örneğidir” diye konuştu.

Yanan orman sahası orman görevlileri ve köylüler göre korunurken, kızılçam fidanlarının yeşerdiği ve mantarın görüldüğü alanlara “mantar biriktirmek yasaktır” uyarılarının yer aldığı tabelalar konuldu.

Yanan ormandan kuzugöbeği fışkırdı
Yanan ormandan kuzugöbeği fışkırdı
Yanan ormandan kuzugöbeği fışkırdı
Yanan ormandan kuzugöbeği fışkırdıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir