Yağışlarla umutlanan şerbetçi otu üreticisi iplik sarma mesaisine başladı

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 2 bin 12 dekar alanda üretilen, genelde ilaç endüstrisi ve meşrubat sanayisinin yanı sıra ekmek mayası ve alternatif tıp alanında kullanılan şerbetçi otunun üreticileri iplikleme için tarlalarında mesai yapıyor.

Topraktan çıkan bitkinin sarılması için sırıklara iplikleme işlemini yapan çiftçiler, bölgeye yeterli yağış düşmesinden dolayı geçen yıl olduğu gibi bu sene da yüksek rekolte bekliyor.

Pazaryeri Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert, AA muhabirine, 520 çiftçinin nisan ayında iplikleme mesaisinin başladığını söyledi.

Bu endüstriyel bitkinin Türkiye’de yalnızca Pazaryeri’nde yetiştirildiğini belirten Sert, “Yağışlar ve havadaki nispi nemin yeterli olduğunu görüyoruz. İlçemiz geçen sene olduğu gibi bu yıl yine fazla güzel yağış aldı. Bu sene da iyi bakılırsa yüksek rekolte beklentisi içindeyiz. Bu sezonun da tüm çiftçilerimize bol bolluk getirmesini diliyorum.” diye konuştu.

Fiyatlandırma politikasıyla üreticiye yardım sağlanıyor

Bilecik Valisi Bilal Şentürk başkanlığında 2019’da toplanan saptama komisyonu, üreticiyi gözetmek amacıyla alım fiyatlarını 3 yıllığına “Brewers gold”, “Provesgot”, “Erciyes”, “Ege” ve “Pazaryeri” cinslerinde 11,50 lira, “Güzel Koku” cinsinde ise 11,75 lira olarak belirledi.

Şerbetçi otunun 2020 yılı alım fiyatı TÜFE fazla 2 puanla “Brewers gold” cinsinde 13,18 lira, “Güzel Koku” cinsinde ise 13,47 lira oldu.

Bu yıl için ise fiyatların geçen yılın rakamlarının TÜFE artı 2 puan olarak hesaplanacağı duyuruldu.

2020 yılında ilçeye yaklaşık 12 milyon lira kazandıran şerbetçi otundan bu sene 13 milyon lira kazanç bekleniyor.

Şerbetçi otu

Pazaryeri’nde 1965’ten bu yana yetiştirilen, önceleri 10 bin dekar olan üretim alanı 2 bin 12 dekara kadar düşen bitkinin sadece dişi çiçeklerinden (koza) faydalanılıyor.

Üreticiler için önemli gelir kaynağı olan şerbetçi otu, daha çok buğday, arpa ve gündöndü üretiminden diğer hiçbir tarla bitkisinin yetiştirilmediği bölgede küçük aile işletmeciliği olarak yapılıyor.

Sarmaşık gibi tırmanıcı özelliğe sahip olan 7 metreye değin uzayan ve yaprakları tam ya da parçalı, çiçekleri açık yeşil renge sahip şerbetçi otu, bölge insanına istihdam imkanı da sağlıyor.

Pazaryeri çiftçisi, nisan ve mayıs aylarında iplikleme, gübreleme ve sardırma işlemlerinin peşinde ağustosta ürünü hasat edip pazarlıyor. Şerbetçi otu bitkisi çok alıngan olup, iyi bakım yapılırsa 1 dekardan 1 ton mahsul alınabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir