TÜRSAB’dan “tam kapanmadaki hataların Türk turizmine hasar verdiği” iddiası Açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinden (TÜRSAB) yapılan açıklamada, “Çok sayıda meslek kolu çalışanı kısıtlamalardan muaf tutulurken, yabancı turistlerin tüm kısıtlamalardan muaf olduğu her düzenlemede yer alırken, bu turistlere hizmet verecek gezi acentelerinin dokunulmazlık kapsamı dışında değerlendirilmesinin akla yatkın bir izahı, savunulacak bir tarafı da yoktur.” ifadesi kullanıldı.

TÜRSAB açıklamasında, Bütün Kapanma Tedbirleri Genelgesi ve Ödev Belgesi uygulamasındaki hataların Türk turizmine zarar verdiği belirtildi.

Bütün Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile yabancı turistlerin kısıtlamalardan muaf tutulduğu aktarılan açıklamada, otellerin hizmet vermeye devam ettiği bildirildi.

Turistleri ülkeye getiren ve onları havaalanından alıp oteline götürmek, gezdirmek ve tatili biteni ülkesine geri dönmek üzere otelinden alıp uçağına bindirmekle görevli yolculuk acentelerinin bu hizmetlerini veremediği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gezi acentesinden hizmet satın almış turistler, satın aldıkları hizmete ulaşamıyor ve tatilleri zehir oluyor. İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nde yabancı turistlere hizmet verecek gezi acentelerini muafiyet listesine eklemediği gibi, e-devlet üzerinden yapılacak ve kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Atama Belgesi talebinde otel çalışanlarına ilişkin tasvir varken, gezi acentelerin faaliyet alanı ‘muaf olmayan işler’ zarfında değerlendiriliyor. böylece yolculuk acentelerinin başvuruları reddediliyor, turistler tura çıkamıyor, otellerine gidemiyor.

TÜRSAB, daha önceleri olduğu gibi, kısıtlama dönemlerinde ve en son Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile ilgili İçişleri Bakanlığına yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu andıran, istek eden fazla sayıda dilekçe yapmış olsa da bu başvurulara bugüne dek bir yanıt alamamıştır.”

TÜRSAB’ın benzer başvuruları, Kültür ve Turizm Bakanlığına da yaptığı bildirilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı ile görüşülerek bu sorunun çözümlenmesi talebine cevap alınamadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Çok sayıda meslek kolu çalışanı kısıtlamalardan muaf tutulurken, tanıdık olmayan turistlerin bütün kısıtlamalardan muaf olduğu her düzenlemede yer alırken, bu turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin muafiyet kapsamı dıştan değerlendirilmesinin mantıklı bir izahı, savunulacak bir tarafı da yoktur. Açık olan, bu uygulamadan; bedelini ödedikleri hizmetleri alamayan tanıdık olmayan turistler ve tur operatörlerinin ülkemize güveninin sarsılacağı, bundan da Türk turizminin zarar göreceğidir.” ifadeleri kullanıldı.

“Dokunulmazlık hakkına seyahat acentelerini de dahil etmelidir”

Kısıtlamanın ikinci gününde Antalya’dan, Marmaris’ten, İstanbul’dan yükselen şikayetlerin, bu yanlıştan dönülmemesi halinde turizm sezonunu başlamadan yaralayacak görüş ve haberlerin kısıtlama sürecinin sonuna kadar çığ gibi artacağını gösterdiği belirli açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek gezi acentelerine ve görevlilerine kısıtlama süresince çalışabilme olanağını sağlamalı ve çok sayıda sektörle birlikte turizm sektöründe otellere bilinen muafiyet hakkına gezi acentelerini de dahil etmelidir. Aksi takdirde yolculuk acentelerinin telafisi muhtemel olmayan zararlara uğramasına neden olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına niçin olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir