Türkiye’nin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsü hizmete alındı

Türkiye’nin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsü hizmete alındı

BATMAN’ın Hasankeyf ilçesinde yapımı tamamlanan ve Türkiye’nin en uzun köprüleri aralarında bulunan Hasankeyf-2 Köprüsü, hizmete alındı. Köprünün açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Ülkemiz gösterdiği artma performansıyla durağanlaşan dünya ekonomileri aralarında az daha kendi mucizesini hayata geçirmektedir. Yaptığımız ulaştırma yatırımlarıyla doğu-batı, kuzey-güney demeden yurdun her köşesine uygarlık götürülmüş, halkımızın hayatına bereket katılmıştır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yatırım tutarı 439 milyon lirayı bulan, 1001 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun köprülerinden olan Hasankeyf-2 Köprüsü, hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile açılışını yaptığı köprü için düzenlenen törene Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin ile çok sayıda misafir katıldı.

‘YILLIK 29 MİLYON LİRA TASARRUF ELDE EDECEĞİZ’

Törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, Dicle Nehri üzerine yapı edilen Hasankeyf-2 Köprüsü’nün, 1001 metre uzunluğunda bölünmüş yol standardında, ülkenin en uzun köprüleri aralarında olduğunu söyledi. Hasankeyf-2 Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan da 9 milyon lira edinmek üzere takvim toplam 29 milyon lira tasarruf elde edileceğini aktaran Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Yaptığımız her proje çevresel sonuçları açısından da değerlendirilmektedir. Hasankeyf-2 Köprümüz ile kısalttığımız mesafeler doğruca, atmosfere 3 bin 895 ton daha eksik emisyon salınımı olacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde memleketimizin dört bir yanına her gün bir başka eserimizi imar ediyor, aziz milletimizin hizmetine sunuyoruz. 19 sene önce Türkiye’nin her yönüyle bitmiş inşası için başlattığınız kutlu yürüyüş, bugün ülkemize dünya ölçeğinde tartışılmaz bir şiddet kazandırmıştır. Ülkemiz gösterdiği artış performansıyla durağanlaşan dünya ekonomileri aralarında az daha kendi mucizesini hayata geçirmektedir. Yaptığımız ulaştırma yatırımlarıyla doğu-batı, kuzey-güney demeden yurdun her köşesine medeniyet götürülmüş, halkımızın hayatına bereket katılmıştır. Bugün de bir diğer eserle Batman’da, değerli vatandaşlarımızın huzurundayız. Batman-Hasankeyf-Gercüş- Midyat Yolu üzerine bir altın halka gibi nakşettiğimiz Hasankeyf Köprüsü’nü hizmete açıyoruz. Dicle Nehri üzerine inşa ettiğimiz Hasankeyf-2 Köprüsü, 1001 metre uzunluğunda ayrılmış yol standardında ülkemizin en uzun köprüleri aralarında yerini almıştır. Üzerinde yaya yolu da yer alan köprümüzün en uzun but yüksekliği 90 metre, en geniş açıklığı ise 168 metredir. Köprümüzle birlikte Batman, Mardin ve Habur Hudut Kapısı arasındaki temas tehlikesiz bir şeklide sağlanacaktır. Hasankeyf Köprüsü yöre halkımızın daha tasarruflu daha idareli bir şekilde gezi etmesini sağlayacaktır. Hasankeyf Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan da 9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edeceğiz.”

Türkiye'nin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsü hizmete alındı
Türkiye'nin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsü hizmete alındı
Türkiye'nin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsü hizmete alındı
Türkiye'nin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsü hizmete alındıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir