Türkiye’nin AB’de tescilli coğrafi işareti 7’ye çıktı

Taşköprü Sarımsağı ve Bayramiç Beyazı’nın kayıt edilmesiyle birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde (AB) kayıtlı coğrafi işaretli mahsul sayısı 7’ye ulaştı.

Kastamonu’nun Taşköprü Sarımsağı ile Çanakkale’nin Bayramiç Beyazı’nın coğrafi muhabere tesciline ilişkin kararlar AB Devlete Ait Gazetesi’nde yayımlandı.

Böylece, söz konusu sarımsak ve beyaz nektarin türü taklit ve çağrıştırmaya karşı AB tarafından koruma altına alındı.

Bu ürünler, tescil belgelerinde ve mahsul şartnamelerinde yer alan yöntemlerle, ilgili bölgelerde üretilebilecek.

Son kararlarla birlikte AB’nin coğrafi dikkat çekici listesinde Türkiye’den “Antep Baklavası/ Gaziantep Baklavası”, “Okumuş İnciri”, “Malatya Kayısısı”, “Açık Fikirli Kestanesi”, “Taşköprü Sarımsağı”, “Milas Zeytinyağı” ve “Bayramiç Beyazı” kayıt edilmiş 7 ürün bulunuyor.

Ayrıca AB listesinde, “Afyon Sucuğu”, “Afyon Pastırması”, “İnegöl Köfte”, “Kayseri Sucuğu”, “Kayseri Pastırması”, “Kayseri Mantısı”, “Antepfıstığı/Antep Fıstığı”, “Antep Lahmacunu”, “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini”, “Giresun Tombul Fındığı”, “Antakya Künefesi”, “Maraş Çöreği”, “Çağlayancerit Cevizi”, “Maraş Tarhanası”, “Gemlik Zeytini”, “Milas Yağlı Zeytini”, “Gaziantep Menengiç Kahvesi/Gaziantep Melengiç Kahvesi”, “Araban Sarımsağı” da coğrafi muhabere edinmek üzere gerekli başvurular yapılmış ve AB Komisyonu kadar inceleme süreci sürekli ürünler olarak sıralanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir