Türkiye’de e-ticaret, 2020’nin birincil yarısında 226 milyar TL’lik hacme ulaştı

Hepsiburada için Deloitte göre hazırlanan “Pandemi Döneminde Türkiye’de E-ticaret Ekosistemi ve Hepsiburada Tesir Analizi” başlıklı araştırma sonuçlarına kadar, Türkiye’de e-ticaret, salgın döneminde kazandığı çabucak 2020’nin ilk 6 ayında bir önceki yıla göre yüzde 66 büyüdü ve 226 milyar TL’lik hacme ulaştı.

Araştırma sonuçları, Hepsiburada Üst Yöneticisi (CEO) Murat Emirdağ ve Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Göl’ün katılımıyla çevrim içi düzenlenen toplantıda açıklandı.

Hepsiburada’nın laf konusu dönemde aldığı aksiyonlar ve hayata geçirdiği hizmetlerin sonuçlarını da ortaya koyan araştırmaya kadar, Türkiye’de e-ticaret, salgın döneminde kazandığı tez 2020’nin birincil 6 ayında bir önceki yıla kadar yüzde 66 büyüdü ve 226 milyar TL’lik hacme ulaştı.

Araştırmaya tarafından, Türkiye’de salgın döneminde tüketicilerin yüzde 84’ünün e-ticareti daha çok seçim ettiği gözlemlenirken, yüzde 45’i e-ticaret üzerinden eskiye kıyasla 1,5 kattan daha artı alışveriş yapmaya başladı.

İşletmelerin yüzde 82’si için e-ticaret siteleri başat satmak kanalına dönüştü. Hepsiburada üzerinden satış yapan işletmelerin yüzde 64’ü salgın sonrası dönemde de e-ticaretin satışları içindeki payının artacağını öngörüyor.

Geride bırakılan bir yılda platforma dahil her 3 işletmeden birinin e-ticaret ile Hepsiburada baştan sona ilk kez tanıştığı ortaya çıkarken, salgın döneminde işletme sayısının 2’ye katlandığı Hepsiburada platformunda 10 işletmeden 7’sinin satışları yüzde 40 arttı.

Salgın döneminde 30’dan artı kategoride 50 milyondan fazla ürün seçeneği ile müşterilerine aralıksız ve tehlikesiz bir şekilde hizmet sağlayan Hepsiburada, ürün çeşitliliği, güvenilirliği, alışveriş deneyimini iyileştiren ve kolaylaştıran yenilikleri ile her 5 müşterisinden 4’ünün en sık tercih ettiği e-ticaret platformu oldu.

Salgın döneminde Hepsiburada müşterilerinin memnuniyeti yüzde 17 arttı

Lojistik çözümü Hepsijet, salgında müşterilerinin yüzde 94’üne vakit kazandırdı. Hepsiburada müşterilerinin yüzde 87’si HepsiJet ile teslimat yapılmasının alışveriş kararlarını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Salgın döneminde Hepsiburada müşterilerinin memnuniyeti yüzde 17 arttı. İşletmeler için ürünlerinin sipariş edilmesinden müşterilere ulaştırılmasına ve ardından kapıdan randevulu iade sistemine dek çeşitli alanlarda katma değerli çözümler üreten Hepsijet, her 4 işletmeden 3’ünün tercihi oldu.

Platformdaki işletme sayısı 2 kat arttı

Hepsiburada, Türkiye’nin bütün bölgelerinde 2 kat daha pozitif işletme ile hizmet verirken, azami artma gösteren şehirler Giresun, Samsun, Isparta, Kırklareli ve Çorum oldu.

Hepsiburada ekosistemindeki işletmeler, 1,6 milyonu doğrudan almak üzere toplam 3,5 milyon kişinin geçimine katkı sağlıyor.

Salgın döneminde her 10 işletmeden 7’si için fiziki mağaza satışları azalırken, Hepsiburada, platformundaki işletmelere can suyu oldu ve online satışlarını artırmalarına olanak sağladı. Hepsiburada üzerinden satış yapan işletmelerin e-ticaret satışlarındaki artışı ortalama yüzde 40 oldu. Hepsiburada’nın Hepsiglobal hizmeti ile ihracat yapan işletmelerin yüzde 85’i daha önce satmak yapmadıkları ülkelere ulaştı.

Hepsiburada, bayan girişimcilere özel oluşturduğu teşvik programı “Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü” ile bayan girişimcilere, e-ticaret ile iş kurma ya da işlerini büyütme fırsatı sunmaya devam ediyor. Salgın döneminde bayan girişimcilere desteğini sürdüren Hepsiburada, bünyesindeki kadın girişimcilerin işlerini 98 kat büyütmelerine destek oldu, kamu ve sektör meslek birlikleriyle hayata geçirdiği inisiyatifler ile 19 binden artı bayan girişimcinin programdan faydalanmasını sağladı. Hepsiburada platformundaki kadın girişimcilerin tüm işletmeler içindeki oranı yüzde 23’e yükseldi.

“Hedefimiz, bu topraklardan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir galibiyet hikayesi dışında tutmak”

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, araştırma sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Hepsiburadası olarak pandemi döneminde de ekosistemlerindeki tüm paydaşların e-ticaret deneyimini iyileştirmek için çalıştıklarını aktardı.

Emirdağ, devamla şunları kaydetti:

“Bölgenin lider teknoloji platformu olma vizyonuyla ve alıcı deneyimini merkeze alan bir felsefeyle çalışıyoruz. Amacımız, Türkiye’nin tek yerli e-ticaret markası olarak Hindistan’ın batısıyla Almanya’nın doğusu aralarında kalan geniş coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi elde etmek. İstanbul’dan 4 saat uçak mesafesinde yer alan 1 milyar müşteriye hitap eden dev bir ekosistem olmak için çalışıyoruz. Hedefimiz, bu topraklardan bir teknoloji gücü ve milletlerarası bir galibiyet hikayesi çıkararak ülkemizi yüceltmek. Bu araştırma sonuçları bize dürüst yolda olduğumuzu gösterirken, daha yüksek hedeflere ulaşmada büyük bir baskı ve motivasyon verdi. Hizmet kalitemizi ve sektörü daha da ileriye taşıyacak inovatif ürün, servis ve yatırımlarla müşterilerimiz, platformumuzdaki işletmeler, ülke ekonomimiz ve tüm paydaşlarımız için var gücümüzle değerinde üretmeye devam edeceğiz.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Emirdağ, kargonun müşterilerin hayatına en fazla dokunan taraflardan biri olduğunu belirterek, HepsiJet uygulaması ile kayda değer bir ayrım yarattıklarını söyledi.

Emirdağ, HepsiJet’in, yalnızca müşterilerin değil, işletmelerin de tercih ettiği bir çözüm haline geldiğini aktararak, şöyle devam etti:

“HepsiJet şu an yaklaşık 50 ilde yer alıyor. 81 ile ulaşması için çalışma ve yatırımlarımız devam ediyor. Sene sonuna gelmeden Türkiye’nin her uygun yüzlerce şube ile olacağımızı tahmin ediyorum. Ürünlerin orijinalliğine ilişkin devletle ve devlete ait kurumlarla fazla yakın çalışıyoruz. Bilhassa pazar yeri modelindeki işletmelerin tercihinde, sisteme ve kurallara uyulması konusunda fazla net kurallar uyguluyoruz. Kurallara uyulmamasının saptama edilmesi halinde aksiyonlarımızı çok hızlı alıyoruz. O tarz şirketlerin sistemde durmamasına itina gösteriyor ve devlete ait işlemleri anında yürütüyoruz. Alıcı beyanı aksiyon almamız için tatmin edici.”

“Çoğu dünya devinin olduğu bir pazarda fark yaratıp pazardan daha seri büyüyoruz”

Murat Emirdağ, Türkiye’de yıllarca çoğu yabancı oyuncuyla birlikte çalıştıklarını, rekabetin fazla yardımsever olduğuna inandıklarını açıklama ederek, “Tanıdık Olmayan oyuncuların burada yer alması, Türkiye’nin ne dek doğru ve kıymetli bir pazar olduğunun göstergesi ve rekabet ne değin yüksek olursa tüketicinin deneyimi ve hizmet kalitesi artıyor.” dedi.

Hepsiburada’nın oyunda manâlı bir yerde bulunduğunu belirten Emirdağ, Silikon Vadisi ile Kapalıçarşı’nın en iyi taraflarını bir araya getirdiklerini, fark yarattıklarını söyledi.

Kadın girişimcilere verdikleri desteklere değinen Emirdağ, tatmin edici takviye verildiğinde bayan girişimcilerin fazla daha başarılı olduğunu gördüklerini, bunun da kendilerine motivasyon sağladığını kaydetti.

Emirdağ, şirketin birleşme ya da satılması gibi bir plan olup olmadığına ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:

“Hepsiburada’nın gündeminde, satılması veya birleşme gibi bir şey yok. Şu lahza bizim sorumluluğumuz bize bir motivasyon da getiriyor. Çünkü şu lahza dünyada eksik görülen bir başarıya ulaşıyoruz. Çoğu dünya devinin olduğu bir pazarda fark yaratıp pazardan daha çabuk büyüyoruz. Bu şekilde sürdürmek istiyoruz. Yarattığımız şeyin değerli olduğunun farkındayız. Bunun yalnızca Türkiye’ye has kalmasını da istemiyoruz. Önce Türkiye’nin Hepsiburada’sı, arkasından tüm bölgenin de Türkiye’nin gurur duyacağı teknoloji platformu elde etmek istiyoruz. Bu ülkeden böyle bir galibiyet hikayesi çıkmasının zamanı geldi.”

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Göl de Türkiye ve bölgesinin lider e-ticaret platformlarından Hepsiburada’nın uygulamalarının çoğu firma için yol gösterici olacağına inandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir