Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Dündar, Ermenilerin 1915 olayları iddialarını değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Osmanlı İmparatorluğu’nun, egemenliği altındaki insanların dilini, dinini, yaşamını serbest bıraktığını belirterek, “Asimile yapma durumu yoktur. Böyle bir devlete ‘soykırımcı’ aramak ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir ve tarihe ihanettir.” dedi.

Dündar, AA muhabirine, Ermenilerin, Türklere karşın iddialarını hiçbir belgeye dayanmayan, asılsız ve en ince ayrıntısına kadar yalana dayalı propaganda arabulucu olarak kullandığını söyledi.

Ermenilerin, o dönemde doğuda ve güneydoğuda kitlesel katliamlar gerçekleştirdiğini açıklayan Dündar, o bölgede binlerce suçsuz, günahsız ve savunmasız insanın Ermenilerce katledildiğini kaydetti.

Dündar, Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilerin toplumla iç içe yaşadığını ve devlet kademesinde görevler aldığı dile getirerek, “Fakat dış güçler, Ermenileri yönlendirdi. Onlara ‘Devlet kurma hakkınız var, biz de yardım vereceğiz.’ dediler. Onlara takviye de verdiler. Ermeniler yıllardan beri beraber çalıştığı, beraber yaşadığı insanları katletmeye başlıyor. Kars, Erzurum ve Ağrı’da devletin arşivlerinde vardır, 10 binin üzerinden toplu katliamlar yapılıyor. Tarihi arşivlerimizde var yüzlerce insan toplu mezarlarda katlediliyor.” diye konuştu.

“Osmanlı İmparatorluğu Ermenilerin her türlü ihtiyacını karşıladı”

Böyle bir durumda hiçbir devletin eli kolu yan bekleyemeyeceğini aktaran Dündar, Osmanlı İmparatorluğu’nun çıkarılan zoraki göç döneminde Ermenilerin her türlü vasıta ve gereç ihtiyacını karşıladığını anlattı.

Dündar, zoraki göçün fiilen Ermenileri koruma altına bölge bir tatbik olduğuna sinyâl ederek, “Şu lahza 24 Nisan 1915’i Ermeniler soykırım olarak kabul ediyorlar lakin bunların 1960’lara hiçbir söylemleri olmamış. 1960’lardan sonradan bu söylemde bulunmaya başlıyorlar. Bizim kamburumuz değil. Türkiye kendi arşivlerini dünyaya açtı. Karşılıklı komisyon kuralım dedik fakat Ermeniler arşivlerini açmıyor. Yarası olan gocunur. Eski ABD başkanlarından Ronald Reagan’ın bir danışmanı ABD, Rusya ve Türkiye arşivlerini inceledi ve ‘Ermeniler yalan söylüyor, böyle bir toplu cinayet yoktur.’ diye sonuca vardı.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ve Türk dünyası hiçbir yerde katliam yapmamıştır”

Osmanlı İmparatorluğu ile kompleksi olan devletlerin bugün bu davranışlarına devam ettiğini dile getiren Dündar, şöyle devam etti:

” Ermenistan’ın kendisini çok iyi kullandıran bir yapısı var. Onu kullanan devletler de başkasının kuşunu başkasının taşıyla vurma gayretinde. Ermeniler bunların elinde her zaman bir oyuncak. İstedikleri desteği vermeye gayret ediyorlar. Enerjimizi ve imkanlarımızı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. PKK’nın da yaptığı aynıdır. Fakat biz birleşme mecburiyetindeyiz. Arşivlerimiz açık. Türkiye ve Türk dünyası hiçbir yerde katliam yapmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, egemenliği altındaki insanların dilini, dinini, yaşamını özgür bırakmıştır. Asimile yapma durumu yoktur. Böyle bir devlete ‘soykırımcı’ seslenmek ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir ve tarihe ihanettir. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle çoğalan insanların kimsenin toprağında, malında gözü değil. Verilecek bir karış toprağımız da değil. Bizim tertemiz tarihimiz var. Bize devamlı tuzak kurup bize yalan dolanla yaklaşanlara aleyhinde mücadele etmeliyiz.”

Dündar, Dağlık Karabağ’da Ermenistan göre işgal edilen toprakların geri alınmasına değinerek, “Azerbaycan fazla şükür topraklarını elde etti. Bakü-Tiflis- Ceyhan Boru Hattı, TANAP Projesi bunlar Gürcistan üzerinden geçiyor. Gürcistan’ın bundan geliri oluyor. Halbuki Ermenistan üzerinden gelseydi bunun maliyeti daha düşük olurdu ve Ermeniler Gürcistan’ın yararlandığı imkanlardan yararlanabilirdi. Ermenistan’a çağrım, artık başkasının kuklası olmayın. Oyun içinde oyun ve yalan dolanla yol almanız mümkün yok. Azerbaycan ordusu güçlüdür. Artık bölgenizle dost olun.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir