Türk Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü İpek’ten vatandaşlara ramazanda bağış çağrısı Açıklaması

Türk Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü Dr. Hakkı İpek, ramazanda vatandaşlara kan bağışında bulunmaları çağrısı yaptı.

İpek AA muhabirine, kan bağışının önemine değinerek, kentte her gün 20 talasemi hastasının kan ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Bu hastaların 10-15 günde bir aralıksız kan aldıklarını ifade eden İpek, başkaca cerrahi işlemler olduğunu, yoğun bakım hastaları bulunduğunu, çeşitli kan ve farklı hastalıklar için kan takviyesi gerekebildiğini bildirdi.

“Kan can çağrıda bulunmak.” diyen İpek, kentte günlük yaklaşık 70 ünite kana ihtiyaç olduğunu aktardı.

İpek, ramazan ayında bağışların azaldığına dikkat çekici ederek, “İnsanlarımız gündüz oruç olduğu için kan atamak noktasında geri duruyor. Akşam saatlerinde de pandemi dolayısıyla yasaklar var. Böyle olunca da Batman özelinde günde 70 ünite olan kan ihtiyacımızı karşılamamız çok zorlaşıyor. Buradan çağrıda bulunmuş olalım. Kısıtlama olduğu günlerde kanver.org sitesinden vatandaşlar randevu alıp, kan verebiliyor. veya merkezimizi arayıp gelip, kan verebiliyor.” dedi.

İnsanlardan daha pozitif alınganlık beklediklerini dile getiren İpek, “Tüm iyiliksever insanları gösteri ediyoruz. Gelsinler, hayırlarını ikiye katlasınlar. Herkesi kan vermeye bekliyoruz. Sahiden ramazan ayı kan stoklarımızın alarm verdiği bir ay. Herkesi kan vermeye bekliyoruz. Bu hayra ortak olsunlar.” ifadelerini kullandı.

İpek, ramazan her tarafında öncelikle kan bağış merkezi olmak üzere büyük kasaba merkezinde kurulan kan bağış tırının da saat 24.00’e kadar hizmet verdiğini anlatarak, vatandaşları iftardan daha sonra kan bağışı yapmaya ağırlama etti.

Ramazanda kan bağışı konusunda bütün vatandaşlara görev düştüğüne dikkati çeken İpek, sivil toplum kuruluşlarından da bu davete öncülük etmelerini istedi.

İpek, bu konuda empati kurulması gerektiğini aktararak, “Kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmanın tek yolu var, o da bu işe öncülük etmemiz. Bu farkındalığın aslında ortaya konulması lazım. Kan üretilebilen bir şey yok. Bunun bir fabrikası değil. Bunun tek yolu var, bir vatandaşın kanını diğer bir vatandaşa vermesi. Diğer bir yolu değil.” diye konuştu.

Türk Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü İpek'ten vatandaşlara ramazanda bağış çağrısı
Türk Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü İpek'ten vatandaşlara ramazanda bağış çağrısı
Türk Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü İpek'ten vatandaşlara ramazanda bağış çağrısı
Türk Kızılay Batman Kan Merkezi Müdürü İpek'ten vatandaşlara ramazanda bağış çağrısıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir