Trakya’yı sarıya boyayan kanola, yağ ithalatını azaltabilir

Trakya’da çoğu çiftlik sahibi kadar yetiştirilen kanola, hesaplı getirisi ve yüksek yağ kapasitesiyle ithalatı azaltabilecek alternatif bir mahsul olarak ön plana çıkıyor.

Bölgenin bereketli topraklarını ayçiçeğinden önce sarıya boyayan kanolaya her geçen sene daha fazla çiftçi yöneliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine kadar geçen sene Türkiye’de 349 bin 891 dekar alanda ekimi yapılan kanolada 121 bin 542 ton rekolte elde edildi. 77 bin 893 tonla ürünün yaklaşık yüzde 64’lük kısmı Trakya’da yetiştirildi.

Bölgenin kanola üretiminde birincil sırada Tekirdağ yer alırken bu ili Edirne ve Kırklareli izliyor. Tekirdağ’da geçen yıl 114 bin 508 dekar alanda 37 bin 831 ton, Edirne’de 69 bin 959 dekar alanda 24 bin 370 ton, Kırklareli’nde de 42 bin 100 dekar alanda 15 bin 692 ton kanola yetiştirildi. Bölgede bu yıl 233 bin dekar alanda kanola ekimi yapıldı.

Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, AA muhabirine, kanolanın bölgeyle özdeşleşmiş bir mahsul olduğunu söyledi.

Kanolanın ayçiçeği ve buğdaydan daha karlı bir ürün olduğunu bildiren Kaya, sıkışmış olan buğday ve ayçiçeği ekim nöbetinde çiftçilere ekstra olanak sağlayacak bu ürünün mutlaka ekim nöbetinde yer alması gerektiğini açıklama etti.

Ürünün, çevre açısından da yardımcı olduğunu bildiren Kaya, şöyle devam etti:

“Lüzum arılar için lüzum böcekler için fazla hoş bir polen kaynağı. Kanolayı ön plana çıkaracak bir öteki nokta da erken hasat ediliyor olması. Ekim ayında ekilen ve en erken hasat edilen ürün. Çiftçilerin direkt peşin para olarak, ilk olarak sattıkları öncelikle para alabilecekleri bir ürün. O açıdan kanola doğrusu bölgemizde mutlaka yer alması gereken bir ürün.”

Dekar başına 450-500 kilogram mahsul alınıyor

Kaya, çok kayda değer bir yağ bitkisi olan kanolanın bölüm alanda en fazla yağ kaldıran değişiklik olduğuna işaret etti.

Bitkinin birim alanda yüzde 45-50 hatta daha artı yağı olduğunu belirten Kaya, şunları kaydetti:

“Kanola, dekardan 450-500 kilograma yakın mahsul aldığınız zaman birim alandan en fazla yağ elde ettiğimiz bitki. Bu açıdan ülkemizde her sene 3-4 milyar dolar ödediğimiz ithalatımıza çözüm olabilecek. Lüzum hayvan yemi gerek küspe gerekse dane olarak yer alması gereken bir mahsul. En kayda değer noktalardan biri de bizim ülkemizin yağ açığı. şu anda özellikle nebati yağların fiyatlarının artması sebebiyle dünyada fiyatları arttı. Bu açıdan da ülkemizde yerli üretime katkı sağlaması açısından son derece manâlı. Bu yüzden kanolanın mutlaka Trakya bölgesinde yaygınlaşması gerekiyor.”

Kaya, depolamayla ilgili bir takım problemler olduğunu dile getirerek, “Direkt alıcısı yok. Bir diğer kayda değer nokta da ekiminde biraz sıkıntı var. Ekildiği ekim aylarında yağışlar ara sıra eksik kalıyor. Daneleri çok ince olduğu için çiftlik sahibi toprağı iyi şekilde hazırlayamıyor. Çok güzel toprak hazırlığı yapılması lazım. Yonca gibi fazla ince danelere sahip olduğu için toprağın kum gibi hazırlanması gerekiyor.” dedi.

Trakya'yı sarıya boyayan kanola, yağ ithalatını azaltabilir
Trakya'yı sarıya boyayan kanola, yağ ithalatını azaltabilir
Trakya'yı sarıya boyayan kanola, yağ ithalatını azaltabilir
Trakya'yı sarıya boyayan kanola, yağ ithalatını azaltabilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir