Toyota, 2020’de en az emisyona sahip marka oldu

Toyota, 2020’de toplam satış adetleri baz alınarak gerçekleştirilen ortalama emisyonlara kadar “en az CO2 salımına” sahip marka olarak öne çıktı.

Toyota’nın açıklamasına kadar, otomotiv veri sağlayıcısı Jato verilerine göre 2020’de satılan tüm araçların ortalama CO2 emisyonları 97,5 g/km olarak hesaplandı. Toyota’nın Mazda ve Lexus ile kurduğu CO2 havuzundan ortaya çıkan bu rakamlar sonucunda marka, Avrupa’da en az CO2 salımı gerçekleştirmeyi başardı.

Avrupa’da 21 ülkeyi kapsayan verilere kadar 2020 CO2 emisyon ortalaması 106,7 g/km olurken Toyota yakacak teknolojilerindeki yenilikçi yaklaşımıyla ortalamanın aşağı yer almakla kalmadı, aynı zamanda düşük emisyona sahip marka olarak birincil sırayı aldı.

Toyota 2020’de Avrupa’da 489 bin 498 hibrit araç satışı gerçekleştirmiş ve Avrupa toplamında bugüne değin 3 milyon adedi geçerek önemli bir başarıya imza atmıştı. Şirket, bugüne dek hibrit araç satışlarında 17 milyon 397 bin adede ulaşarak bu alandaki açık ara liderliğini devam ettirdi.

Çevreci araçlara ilgi artıyor

Salgınla birlikte kullanıcılar konvansiyonel araçlardan uzaklaşırken çevreci otomobillere olan talebin artan bir şekilde arttığı gözleniyor. Toyota, hemen hemen bütün segmentlerde sunduğu hibrit araba satışlarıyla endüstri lideri kimliğini ortaya koyarak en düşük CO2 emisyonları elde etmeyi başardı.

Toyota, sıfır emisyon hedefine dışarı giden yolda elektrik motoruna sahip hibrit araçların yanı sıra dıştan da kabloyla sorumluluk edilebilen hibritler, bataryalı elektrikli araçlar ve hidrojen yakacak gözenekli olan araçlar geliştirmeye devam ediyor. Şirketin son olarak tanıttığı bZ4X konsepti de, markanın gelecek dönemdeki yeni elektrikli araçlarının habercisi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir