TOKİ, İskenderun’daki eski stadyum alanında millet bahçesi yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Ev İdaresi Başkanlığının (TOKİ), İskenderun’da yapacağı halk bahçesi, sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, halk kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe, yepyeni bir sosyal yaşam alanı imkanı sağlayacak.

TOKİ’den yapılan açıklamaya kadar, Başkanlık, bir yandan Türkiye genelinde inşa ettiği yatay mimarili sosyal konutlarla rahat gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya devam ederken, bir yanlamasına da kamunun ihtiyaç duyduğu yatırımları yapı ediyor.

Bu kapsamda, bakımlı gelirli ve konutu olmayan vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için son 19 yılda Hatay’da 7 bin 842 konutun yapımına başlandı. Bu konutlardan 7 bin 695’i tamamlanarak, adalet sahiplerine teslim edildi.

Kamu kurumlarının gereklilik duyduğu hizmet binalarını protokoller çerçevesinde yapan Başkanlık, sıhhat hizmetlerinin daha modern şartlarda verilebilmesi nedeniyle Sağlık Durumu Bakanlığı ile iş birliğinde hastaneler de inşa ediyor. Sağlık yatırımları dahilinde, Hatay merkezde 750 yataklı, Kırıkhan’da da 150 yataklı olmak üzere 2 hastane yapıldı.

Eski stadın yerine ahali bahçesi

TOKİ kadar keza İskenderun’da eski stadyum alanında yapılacak halk müziği bahçesi ile kente yeni bir yeşil alan kazandırılacak.

Millet bahçesi, sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, ahali kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe, yepyeni bir sosyal yaşam alanı imkanı sağlayacak.

Millet bahçesinde, 650 metrekarelik yürüyüş parkuru, 680 metrekarelik bisiklet parkuru, 1060 metrekarelik biyolojik gölet, 1800 metrekarelik piknik alanı, 1100 metrekarelik çocuk oyun alanı, 1300 metrekarelik çok amaçlı spor sahası ve 71 araçlık otopark olacak.

Kentte hem, FIFA ve UEFA standartlarında 25 bin seyirci kapasiteli, 1500 araçlık otoparkı ve locaları bulunan stadyum ile 17 okul, 2 pansiyon, 7 cami, 12 ticaret merkezi, 4 halk hizmet binası ve 1 spor salonu inşa eden TOKİ, kentte takriben 2 milyar 250 milyon liralık yatırım yaptı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir