TMO’nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu

TMO’nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu

BİTLİS – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi kadar Ahlat çiftçisinin elinde kalan patateslerin alımı sürüyor.

Türkiye’nin patates üretiminin yüzde 10’unun karşılandığı Bitlis’in Ahlat ilçesinde Cumhurbaşkanının kararı ile TMO göre çiftçinin elinde kalan patateslerin alınması, çiftçilere adeta can suyu oldu. AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, beraberinde Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, Ahlat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nihat Keskin, Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden ve partililerle birlikte Ahlat’taki patates depolarında incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Ahlat’ın şu anda patates sevkiyatında birinci sırada yer aldığını belirterek, “Bugün özellikle Ahlat ilçemize varmak istedik. Hem çiftçimizin güler yüzlü yüzünü görmek için hem de çalışmaları görmek için geldik. Bir önceki gelişimde bayağı sitem vardı. Çiftçilerin elinde kalan patateslerden nedeniyle mağdur olan çiftçilerimiz vardı. Takriben 2 ay önce bu durumu görünce ben etkilendim. Çiftçi emek vermiş depolamış ürünü satamadığı için mağdur olmuş. Borcu var ödeyemiyor. Buna tedavi bulmak için önce dış ülkelere satmak için Dışişleri Bakanımızla görüştük. Oradan yola çıktık yanıt alamadık. Buradan çiftçiler aradılar mağdur olduklarını söylediler. En azında biz başlatalım dedik. 10 bin aileye kendim alıp dağıtım yaptık. sonra valilikleri aradık. Batman, Siirt, Van, Diyarbakır valilerini arayarak sosyal yardımlaşma aracılığıyla almalarını sağladık. Valilerimiz illerine kadar 4-5 kamyon aldılar. Baktık oysa böyle yürümeyecek. İçişleri Bakanımızla görüşerek konuyu talep ettim. sonra bakan yardımcısı beni arayarak projeyi tamamladık. Ben nasıl yaptığımı anlattım. Bunu genele yaymak için egzersiz başlattık. Proje gelişti ve Cumhurbaşkanımıza iletildi. Kendisi yalnızca patatesle kalmadı, soğanları da ellerinde olan vardı. Edirne’de çeltiği de içine katarak çiftçiye can suyu sağlama amacıyla başlattık. Çiftçinin emeğini almasını hem de milyonlarca fakir aileye yiyecek yardımı almak üzere proje gelişti. Bunda hem üreten keza de tüketen memnun kaldı. Çünkü evlerine Ramazan ayında yiyecek girdi. Dolaysıyla bugün gelip burada çiftçimizin gülen yüzünü görmek istedik. Sevkiyatların gidişatını inceledik. Bir aksama olup olmadığını yerinde bakmak istedik. Şu lahza Türkiye’de sevkiyatlar içinde Ahlat birince sırada. Günlük yaklaşık 50 kamyon sevkiyat yapıyoruz. Büyük üretimi olan illerde daha bu sevkiyata ulaşamadılar. Orda da mükemmel bir egzersiz var. Bu gidişle jurnal bin ton civarında ürün gönderiyoruz. Ramazan ardına kadar elimizdeki tüm ürünlerin sevkiyatını yapmış olacağız. İki türlü memleketimiz kazanacak. Milletin malı millete gidecek. Yaklaşık 30 bin ton vardı. Şu lahza 20 bin ton elimizde kaldı. Ramazan ayının sonuna kadar bunu bitirmiş olacağız” dedi.

Patates üreticilerinden Ruhi Güvener de, karardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnet duyduklarını söyledi. Güvener, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Milletvekilimiz Vahit Kiler’in emeğiyle Ahlat’a bir can suyu verildi. Bu koskocoman bir can suyuydu. Bundan yoksul ahali faydalandı. İşçiler, nakliyeciler, emekçilere meslek kapısı oldu. Emeği geçen herkese fazla teşekkür ederiz” diye konuştu.

TMO'nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu
TMO'nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu
TMO'nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu
TMO'nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu
TMO'nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu oldu
TMO'nun patates alımı Ahlat çiftçisine can suyu olduBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir