TBMM Genel Kurulunda ekonomiye ilişkin kanun teklifinin hepsi üzerindeki görüşmeler tamamlandı

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ve ekonomiye ilişkin düzenlemeler taşıyan, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Genel Kurulda, teklifin tümü üstünde şahsı adına konuşan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, düzenlemeyle gıda, içecek, hizmet sektöründe çalışanlara koşullar bağlamında nisan ve mayısta nakdi vergi desteği verileceğini anlattı.

Teklifle nakdi destek ücretinin 47,70 liradan 50 liraya yükseltileceğini belirten Arı, “Bu pandemi sürecinde iktidar olarak sınıfta kaldınız. Bilhassa hesaplı anlamda içten bir idare sergileyemediniz. İşçisi, işsizi, esnafı, çiftçisi, sayenizde tümü acınacak halde oldu. Idareli anlamda herkes büyük sıkıntı içerisinde. Hemen, siz sadece burada 47,70’i 50 liraya artırmakla sanki bir çare bulmuş gibi yardım yapmakta olduğunuzu ifade ediyorsunuz.” diye konuştu.

CHP’li Arı, iktidarın politikaları sebebiyle salgında vakaların arttığını savunarak, “Bilhassa turizm bölgesi olan öncelikle Antalya edinmek üzere birçok yerde otelciler acelecilik, turistin gelip gelmeyeceği kesin yok. Turizm bölgelerindeki esnafın durumu biçare, görüştüğümüzde ‘Hazırlıklarımızı yapıyoruz lakin açacak mıyız, açmayacak mıyız, belirlenmiş değil.’ diyorlar. Yani herkes şu lahza kaygılı. Yüz binlerce turizm işçisi şu an işsiz sayenizde. Yani bu konularla ilgili tamamen sınıfta kaldınız, her kesimi mağdur ettiniz.” dedi.

“575 milyar liraya ulaştı”

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, kanun teklifiyle menkul malların, somut mekanın yanında artık elektronik ortamda da satılmasını olası ayla getireceklerini, bu nedenle teknolojinin imkanlarından faydalanarak uygun rekabet ortamının sağlanması ve malın hakiki değerinde satılmasının da önünü açacaklarını söyledi.

Bozulacak, çürüyecek veya beklediğinde değerinde kaybedecek portatif malların pazarlık usulüyle satılabileceğini dile getiren Ök, öte taraftan akaryakıt ya da havai fişek gibi muhafazası tehlikeli ve masraflı menkul mallar için de pazarlık usulüyle satışın önünü açtıklarını kaydetti.

Ök, “Kamu alacaklarına yönelik hacizli menkul malların açık artırmayla satımına katılacaklardan yüzde 5 güvence alınmasını getiriyoruz. Böylece satışa hakiki şahısların katılımını da sağlamış olacağız. Yeniden, artırma sonucunda keza menkul mallarda hem de gayrimenkul malları satın almaktan vazgeçenlerin ödemeleri gereken tahsil edilecek bedeller üzerinden hesaplanan yüzde 5 faiz oranını tecil faizi olarak düzenliyoruz. Tecil faizinin şu anki oranı yüzde 15’tir.” diye konuştu.

AK Parti olarak bugüne değin toplumun her kesiminden gelen talep ve önerileri dikkate alarak ihtiyaçların karşılanması için bütün önlemleri aldıklarını vurgulayan Ök, “Pandemiyle mücadelede alınan tedbirlerin, yapılan desteklerin, ücret ötelemelerinin hesaplı boyutuna baktığımızda, büyüklüğüne baktığımızda, ülkemizde bugün 575 milyar liraya ulaştığını görüyoruz.” dedi.

“Üreticinin borçları her yerde hesaplanacak”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, milletvekillerinin kanun teklifine ilişkin sorularını yanıtladı.

Teklifle hayata geçirilecek yapılandırma zarfında Türkiye Tarım ve Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan yaklaşık 931 milyon liralık kredi alacağının bulunduğunu anlatan Yılmaz, borcu bulunan üretici sayısının takriben 20 bin olduğunu kaydetti.

Yılmaz, üreticilerin borçlarının, vadelerinden bugüne kadar tahakkuk etmiş temerrüt faizleri silinerek takvim yüzde 12 oranında basit usulde yürütülecek faizle tekrar belirleneceğini açıkladı.

Yapılandırma kapsamındaki borçların taksitlendirilmesi durumunda 3 yıllık taksitlendirme süresi baştan başa borçlara yüzde 12 oranında basit usulde yürütülecek faiz uygulanacağını belirten Yılmaz, “Piyasa faiz oranlarının yüzde 25 bandında seyrettiği bir dönemde, üreticilerimize piyasa faiz oranının yaklaşık yarısına tekabül eden yıllık yüzde 12 değişmez faiz oranıyla yapılandırma imkanı sağlanmış olacaktır.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, yerinden laf alıp, Cevdet Yılmaz’ın eski Kalkınma Bakanı olduğunu hatırlatarak, hitabe süresi boyunca “128 milyar dolar nerede?” sorusunu tekrar etti.

Kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir