Son Dakika! Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca: Aşılama ve tam kapanma ile vaka sayılarının düşmesini bekliyoruz

Bilim Kurulu’nun nasihat kararı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde toplanan Kabine’den 17 günlük bir bütün kapanma kararı çıkmıştı. Dün akşam saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs’ta sona erecek olan bütün kapanma sürecine ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca değerlendirmelerde bulundu.

“BÜTÜN KAPANMA BİR ZARURET OLDU”

Antalya Valiliğini ziyaret edip gerisinde koronavirüs salgını ile ilgili talimatlar yapan Bakan Koca, “Yeni bir pik dönemi yaşadık. Alınan kısıtlamayla bir tedarik düşüş olsa da istediğimiz gibi olmadı. Tam kapanma bir zaruret oldu. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz.17 günlük kapanmayla hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyorum. Bunun için en etkili yol aşı başvuru oranını artırmaktır. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya misafir etme ediyorum.” dedi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Vaka oranlarını iller için her hafta yayınlamaktayız. Sıkı koordinasyon ile mücadeleyi sürdürüyoruz. Bugün Antalya’dayız. Antalya’yı detayları ile değerlendireceğiz. Amacımız hasta yükümüzü artan bir şekilde azaltmak.

Salgınla mücadelede bildiğiniz gibi filyasyonun önemi büyük. Bu sistemi dünyada etkili şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekiplerimiz ayrıca temaslıları belirleyip izole etmek hem vatandaşlarımıza ilaçlarını ulaştırmak için canla başla mücadele ediyor.

ANTALYA’DA KOŞUL İYİYE GİDİYOR

Antalya’da 3 kişilik ekiplerden oluşan filyasyon takım sayımız 358. Antalya’da yüzde 35 azalma gördük. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66.3’e düştü. Antalya’da hastane yükümüzün düşmeye başladığını görüyoruz. 65 yaş üstü vatandaşları aşılama oranımız Antalya’da yüzde 85. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya misafir etme ediyorum. Az sonra il değerlendirme toplantısı yapacağız. Yeni tedbirleri istişare edeceğiz.

Buradan Antalya, Burdur ve Isparta’da yaşanan vatandaşlarımıza aramak istiyorum. Sizin için bugün her tarafında buradayız. Akşam hem bir görüşme ile bilgilendireceğiz.”

Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Aşılama ve tam kapanma ile vaka sayılarının düşmesini bekliyoruzBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir