Son dakika haberleri… Pınar Gültekin cinayeti davasının dördüncü duruşması başlıyor

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili sanıklar Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılanmasına devam ediliyor.

Muğla 3. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde görülen davanın dördüncü duruşmasına davalı Cemal Metin Avcı, esir bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Gültekin’in ailesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatının da aralarında bulunduğu taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

Duruşmada Diyarbakır’dan bir şahit SEGBİS ile dinlenecek. Pınar Gültekin’in vefat sebebi ve zamanına ilişkin Adli Tıp raporu okunacak.

Ayrıca Gültekin’in telefonu için ABD’ye Android şifresi ile ilgili yazılan müzekkerenin sonucu da bekleniyor.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, dördüncü duruşma öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen duruşmada Mertcan Avcı’nın tahliyesine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve aile olarak itiraz ettiklerini belirterek, “Mertcan Avcı’nın tahliyesine yaptığımız itirazlar bir üst mahkemece reddedildi.” dedi.

Epözdemir, maktulün vefat zamanı ve nedeniyle ilgili Adli Tıp Kurumundan gelecek raporun bugün okunacağını, mahkemede dinlenecek yeni tanığın vereceği ifadenin de manâlı olduğunu söyledi.

Maddi manevi tazminat haklarının sürüncemede kalması için aleyhinde tarafın harekete geçtiğini öne süren Epözdemir, davalı Cemal Metin Avcı ve eşinin anlaşmalı bir şekilde boşanma davası açtıklarını dile getirdi.

Tarafların danışıklı bir protokol yaptığını öne süren Epözdemir şöyle devam etti:

“Protokolde eşine 5 milyon lira ödeyeceğini söylüyor, ödenemezse şirket hisseleri ve adına belirli araçlar gayrimenkullerin tamamını devredileceği belirtiyor. Kanaatimizce bu da danışıklı bir boşanma hükmü. Bunun iptaliyle ilgili de başvuruda bulunacağız. Buradaki amaç emin. İlgililerin alabilecekleri somut ve manevi tazminat haklarını sürüncemede ele vermek. Biz boşanmanın önceden ayarlanmış ve muvazaalı olduğunu düşünüyoruz. Tarafların gerçekten bir boşanma iradesinin olmadığına inanıyoruz.”

Olay

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz 2020’de Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden bölünmüş, benzer gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üstüne başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki emniyet kamerası kayıtları incelenerek adap tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Şüphe üstüne gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, birincil ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir vakit dostluk yapıp ayrıldığı Gültekin’i bağ evinde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan sonradan varille Gülağzı mevkisindeki ağaçlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı da soruşturma çerçevesinde telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı süre diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üstüne jandarma ekiplerince gözaltına küskün, “kanıt karartmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Dava süreci

Muğla 3. Ağır Canice Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle veya ızdırap çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın da “kabahat delillerini imha etme, gizleme ya da değiştirme” suçundan 5 yıla değin hapisle cezalandırılması istenmişti.

Yaklaşık 10 saat süren 9 Kasım 2020’deki ilk duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Pınar Gültekin’in emin ölüm nedeninin saptanması için İstanbul Adli Tıp Kurumu ilgili 1. Adli Tıp İhtisas Kuruluna yazı yazılarak her yerde rapor istenmesine ve durum yeri çözümleme uzmanı ve bilirkişi marifetiyle olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı 4 Ocak 2021’e ertelemişti. İkinci duruşmada Baba Sıddık Gültekin, mahkemede adaletli yargılama olmadığını öne sürerek salonu terk edip reddihakim başvurusunda bulunmuş, duruşma 15 Şubat’a ertelenmişti.

Üçüncü duruşmada mahkeme heyeti Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, kardeşi Mertcan Avcı’nın yurt dışı yasağı ile tahliyesine karar vermiş, tekrar buluş talebini de reddeden mahkeme heyeti, bu celse dinlenemeyen tanıklardan birinin dosyaya yeni bir şey katmayacağından dinlenmesine yer olmadığına, bir tanığın ise sonraki celseye zor kullanarak getirilmesine, Adli Tıp Kurumundan gelecek raporun beklenmesine hükmederek duruşmayı 26 Nisan’a ertelemişti.

Son dakika haber! Pınar Gültekin cinayeti davasının dördüncü duruşması (3)
Son dakika haber! Pınar Gültekin cinayeti davasının dördüncü duruşması (3)
Son dakika haber! Pınar Gültekin cinayeti davasının dördüncü duruşması (3)
Son dakika haber! Pınar Gültekin cinayeti davasının dördüncü duruşması (3)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir