Son dakika haberleri: Bakan Muş, esnafa üç günde üç ayrı destek sağladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği üç projenin üçünde de esnafa takviye sağladı. Bakan Muş, bu tutumuyla esnaf ve sanatkarların yanında olduğunu dikkat çekici ediyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ruhsar Pekcan’dan devraldığı görevi süresince hayata geçirdiği üç projenin üçünde de esnafa destek sağlayarak, esnaf ve sanatkarlara yönelik bir tavır sergiliyor. Esnaf ve sanatkarlara yönelik ayrıntılı bir takviye sağlayan Bakan Muş, ilk önce pandemi sürecinden negatif etkilenen esnaf ve sanatkarlara karşın yapılan desteklerin bir ay daha uzatıldığını duyurmuştu. Muş, “Esnaf ve Sanatkara Yeni Takviye Paketi; korona virüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarla hakiki kişi tacirlere karşın aylık bin lira kazanç desteği ile büyükşehirlerde 750, diğer şehirlerde de 500 lira olan kira desteğinin süresi bir ay daha uzatılmıştır” açıklamasını yaparak “Esnaf ve Sanatkara Yeni Takviye Paketini” duyurmuştu.

Bakan Muş’un esnaf ve sanatkarlara karşın hayata geçirdiği ikinci projede ise yiyecek-meşrubat faaliyetinde bulunan işletmelerin geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinin tatbik sürelerinin uzatıldığını duyurmuştu. Muş, yiyecek-meşrubat faaliyetlerinde bulunan işletmelere yönelik geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinin başvuru sürelerinin 31 Mayıs saat 23.59’a kadar uzatıldığını açıklayarak, “Salgından olumsuz etkilenen gıda-içecek hizmeti faaliyetlerinde yer alan işletmelerimize yönelik geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinde uygulama sürelerini işletmelerimizin yargı kaybına uğramaması için uzattık. Desteklerden kullanma şartlarını taşıyan ama çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan işletmelerimiz, 31 Mayıs saat 23.59’a dek başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler” ifadelerine yer vermişti.

Bakan Muş, tacir ve esnafların bütün kapanma ile birlikte ticari hayatta meydana gelecek yavaşlamanın tacir ve esnaf bakımından mümkün negatif etkilerini azaltabilmek adına çekini bankaya ibraz edemeyen alacaklının ve borçlunun ödeme gününü 1 Haziran’dan sonradan ödeyebilmelerine imkan tanıyan bir projeyi hayata geçirmişti. Muş, takdim süresinin 30 Nisan-31 Mayıs arasına isabet eden çeklerin söz konusu tarihler aralarında ibraz edilemeyeceğini, 1 Haziran’dan sonra kalan ibraz süresi içerisinde takdim edilebileceğini aktarmıştı. Muş, “Ödenti Yöntem Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değiştirme Yapılmasına Dair Kanun’un 15 inci maddesi ile 7226 sayılı Bir Takım Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanuna eklenen Geçici 3 üncü Maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile tam kapanma ile birlikte ticari hayatta meydana gelecek yavaşlamanın tacir ve esnaf bakımından muhtemel olumsuz etkilerini azaltabilmek ve bütün kapanma dönemi içinde ödemelerini planlayabilmelerine imkan verebilmek nedeniyle, tacir ve esnafın 30 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasına isabet eden kambiyo senedinden ve bilhassa çek ve bonodan kaynaklanan borçları ile millet idarelerine olan borçlarına ilişkin olarak 2021 yılı Mayıs ayı sonuna kadar hukuki peşine düşüp takip başlatılmamasının amaçlandığı açıklama edilmiştir. Anılan düzenleme ile keza Covid-19 salgın hastalığı sebebiyle uygulanan kısıtlama tedbirleri zarfında çekini bankaya takdim edemeyen alacaklının hakkı korunmuş keza de borçlunun ödeme günü bu tarihler arasına eşit gelen borçlarını 1 Haziran tarihinden sonradan ödeyebilmelerine imkan tanınmıştır” açıklamasını yapmıştı. – ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir