Son dakika haberi… Öğrenciler okulda ayrıca iş öğreniyor, hem de hesaplı gelir sağlıyor

Öğrenciler okulda keza iş öğreniyor, keza de ekonomik kazanç sağlıyor

Bingöl’de bir meslek lisesinde döner sermaye işletmesi ile öğrenciler lastik değişimi, oto yıkama ve tesisat alanlarında çalışarak hem uygulamalı öğrenmeye ayrıca de ekonomik olarak kazanç sağlayıp kendi harçlıklarını çıkarmaya başladı

BİNGÖL – Bingöl’de bir meslek lisesinde döner anapara işletmesi ile öğrenciler lastik değişimi, oto yıkama ve tesisat alanlarında çalışarak keza uygulamalı öğrenmeye keza de idareli olarak kazanç sağlayıp kendi harçlıklarını çıkarmaya başladı.

Şehir merkezinde Şehit Galibiyet Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde yaklaşık 3 ay önce döner anapara işletmesi kuruldu. Bu sayede okulda bulunan Motor Teknolojileri, Tesisat ve İklimlendirme ile İnşaat Teknolojileri alanları döner sermaye ile öğrencilere ayrıca uygulamalı meslek kapısı oldu, hem de ekonomik olarak kendi harçlıklarını çıkaracak kazanç kapısı aralandı. Motor Teknolojileri alanında öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte araçların lastik değişimini, balans ayarlarını, yağ ve filtre değişimleri ile yıkamalarını piyasaya tarafından daha uyguna yaparak döner anapara işletmesine katkı sağlamaya başladı. Tesisat ve İklimlendirme alanındaki öğrenciler de İl Ulusal Eğitim Müdürlüğüne tabi kurumlardaki atıl durumda olan masa ve sıraları bitmiş işleyerek kurumlara geri kazandırarak geri dönüşüme de önemli bir katkı sunmuş oldu.

İlk sene için niyet 500 bin TL’lik ciro

Piyasadaki kalifiye ihtiyacını karşılamak ve öğrencilerin kazanması temin etmek nedeniyle döner sermaye işletmesini kurduklarını aktaran Okul Müdürü Murat Sözer,” Bu sene eğitim- öğretim yılında döner sermayemizi aktif hale getirdik. Şuan motorlu araçlar teknolojilerinde lastik değişimi, her türlü araçların bakımları, yağ değişimi, yeniden motorlu araçlar teknolojimizde iç-dış yıkama faaliyetlerine başlamış bulunmaktayız. Bu alanlarda ilimize hizmet sunmaya başladık. Bunun yanı sıra tekrar Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde okullarımızda hareketsiz durumda yer alan masa ve sıraları onardıktan sonra ekonomiye baştan kazandırma çabamız var. Döner sermaye işletmemizi yeni kurmamıza rağmen çok ciddi bir atılım yapmış bulunmaktayız. Döner sermaye ile ilgili ilk sene. Tabii pandeminin oluşturduğu bazı sıkıntılar var. Buna karşın yılsonu hedefimizi 500 bin TL olarak belirledik. Peşine Düşüp Takip eden yıllarda da daha iyi kapasitemizi artırarak iyi yerlere gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Okulun motor bölümünde öğrenim görebilen 10. sınıf öğrencilerinden Serhat Börikoçin,”Okulumuzda açılan döner sermayede çalışıyorum. Motor bölümündeyim lastik değişimi, balans, oto yıkama alanlarında hocalarımızla beraber çalışıyoruz. İleride sağlam bir usta olmaya çalışacağız. Ailemi ve kendimi düşünerek bu yola çıktım. İnşallah sağlam bir artist olacağım ve bu işe devam edeceğim” biçiminde konuştu.

Piyasa şartlarına tarafından oto yıkamayı daha yerinde fiyata yaptıklarını bildiren öğrencilerden Muhammet Özel ise “Lastik sökümü, balans ayarı ve oto yıkama yapıyoruz. Okulda gördüğümüz eğitimlerle burada uygulamalı olarak öğreniyoruz. Piyasada oto yıkama 35 TL iken biz 25 TL’ye yapıyoruz. İleri zamanlarda mükemmel bir usta olacağıma inanıyorum. Buradan kazandığım parayla çok mutlu oluyorum, aileme katkı sağlıyorum” ifadelerini kullandı.

Tesisat ve İklimlendirme alanındaki öğrencilerden Bedri Çelik’de “Burada eski masaları ayırıp her yerde kullanılır bir şekilde montajlıyoruz. Bu montajlama bize gelir sağlıyor. Öğretmenlerimizin de verdiği bazı bilgilerle bir meslek üstünde gitmeye çalışacağız. Bu aldığımız döner sermaye ile ayrıca konut ekonomisine katkı sağlıyoruz keza de kendi harçlığımızı çıkarıyoruz. İnşallah ileri de daha iyi bir meslek sahibi elde etmek için buraya devam edeceğiz ve okulumuzu bitireceğiz” diye konuştu.

Son dakika haberi... Öğrenciler okulda hem meslek öğreniyor, hem de ekonomik kazanç sağlıyor
Son dakika haberi... Öğrenciler okulda hem meslek öğreniyor, hem de ekonomik kazanç sağlıyor
Son dakika haberi... Öğrenciler okulda hem meslek öğreniyor, hem de ekonomik kazanç sağlıyor
Son dakika haberi... Öğrenciler okulda hem meslek öğreniyor, hem de ekonomik kazanç sağlıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir