Son dakika haberi! Çorum Şehit Aileleri Derneğinden Şehit Aybüke öğretmen açıklaması Açıklaması

Balıkesir’in Edremit ilçesinde mezun öğrenciler göre kurulan dernek yönetimi göre Şehit Hoca Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi isminin değiştirilmeye çalışılmasına Çorum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Şampiyon Deniz sert tepki gösterdi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmenin isminin okuldan kaldırılmasına yönelik girişimi ve bununla ilgili açılan davayı Çorum Şehit Aileleri Derneği ve bir şehit babası olarak kınadığını dile getiren Şampiyon Deniz, bilhassa bunun Atatürkçü Düşünce Derneğinin kurucu bir şahıs göre “bedavadan nam salınmaz” ifadeleriyle dillendirilmesinin şehit ailelerini üzdüğünü belirtti.

“Ayrıca bedavadan nam salınmaz gibi hoş olmayan ifadenin kullanılması şehitlerimizin de manevi şahsiyetlerine bir hakaret” diyen Deniz, “Oraya giden hiçbir evladımız, hiçbir çocuğumuz, hiçbir doktorumuz o bölgelere nam salmak için gitmiyor. Hasan İleri isimli şahsın kurmuş olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin birliği, beraberliği için yeni nesiller yetiştirmek orada afiyet yaymak, orada asayişi ve güvenliği sağlamak için gitmektedir. Bu uğurda şehit olmaya da canla, başla koşarak giden evlatlarımız var. ‘Bedavadan nam salınmaz’ gibi hoş olmayan ifadenin kullanılması şehitlerimizin de manevi şahsiyetlerine bir hakaret olsa gerek. Hasan İleri’ye şunu söylüyorum. Bedavadan nam sahibi elde etmek fakat sizin gibi insanlara uygu. Bugün Şehit Aybüke öğretmene kurşun sıkan hainlerin sizlerden bambaşka olmadığını düşünüyorum. Sizler de aynı düşüncedesiniz oysa bir şehidin isminden rahatsız olacak kadar, bir şehidin isminden huzursuz olacak değin maalesef dengenizi kaybetmiş, hassasiyetini ve vicdanını kaybetmiş ırk olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin hassas noktalarıyla ve değerleriyle uğraşılmaması çağrısında bulunan Deniz, “Kendinize uğraşacak başka meşgaleler bulun. Okulun kurulmasında imece usulü yaptırıldı. Yarı özel okul yaptırılmış gibi bir anlatım tarzı kullanılıyorsunuz. Buna da çok üzüldük. Okul yapılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmiş. Mektep devletin okulu yok diyerek nasıl böyle bir mantıksızca hareket ediyorsunuz bunu da anlamış değiliz. O dönemde bu okulu yaptıranlar devletin vermiş olduğu tüm haklardan ve imtiyazlardan faydalanmışlar okulu da Milli Eğitim Bakanlığımıza teslim etmişler. Ulusal Eğitim Bakanlığımızda şehit öğretmenizin ismini oraya bedel görmüş ve vermiş. Bu sizde ne gibi bir huzursuzluğu sebep oldu anlamış değilim. Şehit Aybüke öğretmenin okula isminin verilmesi bizim için bir onurdur, gururdur. Bu isim, bir şehit ismi sizi neden bu değin rahatsız ediyor anlamış değilim” diye konuştu. – ÇORUM

Son dakika haberi! Çorum Şehit Aileleri Derneğinden Şehit Aybüke öğretmen açıklaması AçıklamasıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir