Son dakika haberi… Bütün kapanma kararları tek yön aramalarını artırdı

Memleketine, yazlığına ya da ailelerinin yanına gitmek isteyenlerin, şehirler arası seyahatin özel izne yan olacağı 29 Nisan öncesi yolculuk yapmak için aramalarını hızlandırdığını belirten Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Tam kapanma açıklamalarıyla beraber Enuygun’da yapılan uçak bileti aramaları 6,5 kat, otobüs bileti aramaları da 15 kat arttı.” ifadesini kullandı.

Enuygun’dan yapılan açıklamaya tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı tam kapanma ve şehirler arası gezi kısıtlamasıyla ilgili kararlar, yakında olacak olan Ramazan Bayramı öncesi kent başkalaştırmak isteyenleri online bilet aramasına yöneltti.

Açıklamada değerlendirmelerine yer bahşedilen Enuygun.com Gezi Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, Kararın açıklanmasıyla birlikte Enuygun’dan yapılan bilet aramalarında önemli bir artışın meydana geldiğini bildirdi.

Hacıbayramoğlu, memleketine, yazlığına ya da ailelerinin yanında gitmek isteyenlerin, şehirler arası seyahatin özel izne bağlı olacağı 29 Nisan öncesi yolculuk yerine getirmek için aramalarını hızlandırdığını kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bütün kapanma açıklamalarıyla beraber Enuygun’da yapılan uçak bileti aramaları 6,5 kat, otobüs bileti aramaları da 15 kat arttı. Uçak biletinde İzmir, İstanbul, Van, Diyarbakır, otobüs biletinde ise Ankara, İstanbul, Van, İzmir ve Adana en fazla bilet araması yapılan şehirler oldu. Bu günler için bilet satın alanların yüzde 93’ü tek yönü olan ve yüzde 87’si de tek kişilik bilet satın almayı seçim etti. Mümkün durumlara aleyhinde biletinizi şartsız iptal edebileceğiniz Bilet İptal Güvencesi’ni tercih edenlerin sayısı da ikiye katlandı.”

Otel ve uçak rezervasyonu bulunanlar ne yapacak?

29 Nisan akşamından 17 Mayıs sabahına kadarki vakit için daha önce Enuygun’dan uçak bileti satın alanlar, hava yollarının belirleyeceği yeni şartlara tarafından operasyon yapabilecek. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine kadar otel rezervasyonu bulunanlar da yolculuk kısıtlamasından muaf sayılmayacak. Gezi için gerekli halleri bulunanlar otel konaklaması yapabilecek. 29 Nisan akşamı başlayacak tam kapanma kararına göre şehirlerarası seyahatler özen izne bağlı olacak. Cenaze, asker terhisi, son 5 gün içerisinde o şehre gelip ikamet adresine geri dönecekler, hastane tedavisi görüp taburcu olanlar gibi özel haller haricen şehirlerarası seyahate müsade verilmeyecek. Yolculuk İzin Belgesi Alo 199 veya e-Devlet üzerinden alınabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir