Son dakika haber | Sıhhat Bakanı Koca’dan “tam kapanma” açıklaması: (2)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan kısıtlama tedbirleriyle bir arz düşüş sağlansa da istenilen düzeyde olmadığını belirterek, “Düşüş hızını artırmak amacıyla tam kapanma bir zaruriyet halini aldı.” dedi.

Koca, İl Değer Biçme Toplantısı için geldiği Antalya’da, Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklamada yer alan Koca, ülke genelinde 17 gün sürecek tam kısıtlama uygulamasına girildiğini belirtti.

Kısıtlamanın ilk gününde bölgelerin durumunu yerinde değer biçmek ve tedbirleri yerinde denetlemek için il ziyaretleri gerçekleştirdiklerine değinen Koca, o il ve civarındaki illerin sağlık durumu hizmetlerindeki durum ve Kovid-19 salgınının, öncelikli konu olduğunu söyledi.

Sadece salgını değil, sıhhat hizmetlerinin tamamını değerlendirdiklerini anlatan Koca, toplantıda da keza Antalya’daki ayrıca de Isparta ve Burdur’daki durumları konuşacaklarını dile getirdi.

Son haftalarda bütün ülke genelinde görülen Kovid-19 hasta sayılarındaki büyüme nedeniyle bütün kapanmaya geçirmek zorunda kalındığını vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Pandeminin Antalya’daki durumunu valimizle konuştuk. Sağlık Durumu yatırımları da önemli diğer gündem maddemiz oldu. Antalya’da sağlık durumu hizmetlerinin sunulmasındaki durumu, sağlık durumu alanındaki ihtiyaçları, destek talep eden hususları istişare etme fırsatı bulduk. Antalya’nın sıhhat turizmi açısından gelişmeye çok açık bir potansiyeli var. Bu konuda yapabileceklerimizi görüştük. Bitmiş ve yapılmakta olan yatırımlara rağmen gereklilik duyacağımız ayrı yatırımları görüştük, proje değerlendirmelerini yaptık.”

Bakan Koca, gün içinde de çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

“Tam kapanma zaruriyet halini aldı”

14 aydır büyük mücadele bahşedilen koronavirüs salgınında, yeni bir pik dönemin yaşandığına muhabere eden Koca, “Alınan kısıtlama tedbirleriyle bir tedarik düşüş sağlansa da istediğimiz düzeyde olmadı. Düşüş hızını çoğaltmak nedeniyle bütün kapanma bir zaruriyet halini aldı.” dedi.

Vaka değişim hızlarını, vaka oranlarını, iller bazında her hafta düzenli olarak yayımladıklarına değinen Koca, valilikler, il müdürlükleri ve sağlık durumu ordusuyla yürüttükleri sıkı koordinasyonla mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi.

Hedeflerinin, alınan tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükünü her geçen gün eksilmek olduğunu vurgulayan Koca, bu mücadelede filyasyon ekiplerinin de etkin çalıştığını belirtti.

Antalya’da her biri 3 kişiden oluşan filyasyon takım sayısının 358 olduğunu aktaran Koca, “Antalya, aşılama programını başarıyla yürüten illerimizden. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılama oranı Antalya’da yüzde 85. Salgını yenebilmek için etkin bir aşılama oranına gelmek zorundayız. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İl değerleme toplantısında alınabilecek yeni tedbirleri de istişare edeceklerini bildiren Koca, buluşma ardından da detayları bildireceğini kaydetti.

Koca, bu dönemdeki yoğun mücadelenin ülkeyi gerçek bir bayrama çıkaracağını dile getirdi.

(Bitti)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir