Son dakika haber: Kovid-19 hastalarının tedavi gördüğü hastanedeki yangında 20’ye yakın kişi öldü

Lokal kaynaklardan alınan bilgiye takriben, Irak’ın başkenti Bağdat’ta koronavirüse yakalananların kaldığı Ebu el-Konuşmacı Hastanesi’nde hemen şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangında 40’a yakın hasta hayatını kaybetti, onlarca hasta yakınının da yoğun duman sebebiyle boğulma tehlikesi atlattığı bildirildi.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Irak Sivil Savunma Kurumundan yapılan açıklamada, hastanedeki söndürme çalışmalarının tamamlandığı belirtilerek, yangının çıkış nedeninin demin tespit edilemediği ve konuyla ilgili analiz başlatıldığı kaydedildi.

İLK BELİRLEMELERE TARAFINDAN 40’A YAKIN KİŞİ ÖLDÜ

Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (bağımsız) Üyesi Ali Beyati, Bağdat’ta yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangın sonucu ölü sayısının 35 ile 40 arasında olduğunu söyledi.

Beyati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, laf konusu hastanede henüz meçhul nedenlerle meydana çıkan yangının fazla sayıda hastanın hayatına mal olduğunu ifade ederek, “İbn el-Konuşmacı Hastanesi’nde çıkan yangından nedeniyle ölü sayısı hakkında net veriler olmamakla birlikte birincil belirlemelere tarafından bu 35 ile 40 arasındadır.” dedi.

Komşuda kabus! Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü hastanede çıkan yangında 40 kişi öldü

OKSİJEN TÜPÜ PATLAMASINDAN KAYNAKLANDI İDDİASI

Yangında hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri ve yaralılar başkentteki öteki hastanelere kaldırılırken, yangının oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldiği bahis ediliyor.

BAŞBAKAN EL-KAZIMİ’DEN İNCELEME TALİMATI

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de yaptığı yazılmış açıklamada, meydana gelen olayı kınadı ve hastanede yangın nedeninin araştırılması için analiz başlatılması talimatı verdiğini bildirdi.

“SAĞLIK BAKANI GÖREVDEN ALINSIN” TEPKİLERİ YÜKSELDİ

Irak Sağlık Durumu ve Çevre Bakanlığından demin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, sosyal medyada “Sıhhat Bakanı Hasan Temimi görevden alınsın” biçiminde tepkiler dile getirildi.

Komşuda kabus! Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü hastanede çıkan yangında 40 kişi öldüBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir