Son dakika haber: Fransa’da 16 emekli generalin Meclisteki siyasi gruplara “iç savaş” uyarısı yaptığı ortaya çıktı

Fransa’da 16 emekli generalin, Milli Meclisteki siyasi gruplara “İslamcılığa ve Fransa’nın parçalanmasına aleyhinde küresel bir stratejinin” geliştirilmesinin istek edildiği ve “iç savaş” uyarısının yapıldığı bir dosya gönderdiği belirtildi.

Le Journal du Dimanche dergisinin özel haberinde, imzacı emekli generallerden birine göre, bu belgenin fazla sağcı Valeurs Actuelles dergisinin internet sitesinde yayımlanan ve emekli generallerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a iç savaş tehlikesine aleyhinde uyardığı e-bildiriyle bağlantısı olmadığı belirtildi.

Ancak bu dosyaya imza atan generallerden ikisinin Valeurs Actuelles’deki bildirinin imzacıları aralarında yer aldığı aktarıldı.

Söz konusu 16 emekli generalin Meclisteki siyasi gruplara 14 Nisan’da gönderdiği 21 sayfalık dosyada, “İslamcılığa ve Fransa’nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin” geliştirilmesi gerektiği savunuldu.

Dosyada, şu ifadelere yer verildi:

“Bize karşısında hibrit savaş ilan edildi. Bu savaş fazla yönlü. En iyi ihtimalle bir iç savaşla ya da en kötü ihtimalle geleceği olmayan acımasız yenilgiyle sona erecek. Avrupa ve Fransa’ya karşısında hibrit savaş başlatıldı. Bu savaşı için psikolojik, sosyolojik, manevi, eğitim, hukuki ve cezai silahlar oluşturulmalı.”

Dosyaya imza atan 16 emekli generalin, savunma konularında incelemeler yapan Ordulararası Zihin Topluluğu (CRI) mensubu oldukları bilgisi paylaşıldı.

21 Nisan’da yayımlanan açık mektup

Aralarında 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayımladıkları açık mektupta, ülkede artan kaos olduğu iddiasında bulunarak, Cumhurbaşkanı Macron’a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı uyarısı yapmıştı.

“İslamcılık” ve banliyölerde yaşayanların Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı öne sürülen mektupta, askerler yöneticilerin bu tehlikeleri değil etmesi gerektiğini savunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir