Son Dakika! Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, görevinden istifa etti

Azerbaycan’a aleyhinde Karabağ’da alınan mağlubiyet sonrası ülkesinde istenmeyen adam duyuru edilen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 20 Haziran’daki parlamento seçimlerinin yapılması için istifa ettiğini duyurdu.

Seçimlere dek başbakan vekili olarak görevine devam edeceğini söyleyen Paşinyan’ın uzun bir süredir istifa etmesi isteniyordu. Pek ancak bir ara devreye ordu girmiş, sokaklarda karışıklıklar yaşanmıştı.

KARABAĞ SAVAŞINI YÖNETEMEDİ

Geçen yıl Dağlık Karabağ’da meydana gelen çatışmalar sonucunda Azerbaycan’a toprak konusunda imtiyaz veren Paşinyan, büyük kalabalıklar göre protesto edilmişti. Altı hafta dek süren son çatışmalarda Azerbaycan Dağlık Karabağ etrafındaki topraklarını geri almış ve anlaşmadan derhal önce Şuşa şehrini de ele geçirmişti. Birçok Ermeni bilirkişi, Paşinyan ve hükûmetinin süreci çok kötü yürüttüğünü savunmuştu.

DARBE GİRİŞİMİ YAŞANMIŞTI

Ermenistan ordusu 25 Şubat gününde Paşinyan’a istifa çağrısı yapan iki duyuru yayımlamıştı. Paşinyan, çağrının bir “darbe girişimi” olduğunu söylemiş ve destekçilerini sokağa çağırmıştı.

Paşinyan,”girişimden” sorumluluk sahibi tuttuğu Genelkurmay Başkanı Gasparyan ve üst seviye komutanları görevden almış ama Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bunu reddetmişti. sonradan Paşinyan bir kere daha Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını açıklamıştı. Hükûmet, görevden alma kararının yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

DAHA ÖNCE DUYURMUŞTU

Ermenistan, Azerbaycan’la Dağlık Karabağ çatışmalarını sona erdiren ateşkesi imzaladıktan 5 ay daha sonra sıkı yönetimi bu hafta kaldırmıştı. Ermenistan yasaları sıkı idare boyunca başbakanın görevden alınmasını önlüyor. Paşinyan, 28 Mart’ta nisan ayı içinde istifa edeceğini duyurmuştu. Kendisinin yakında istifa edeceğini belirten Paşinyan, “Nisan’da istifa edeceğim. Oysa bunu iktidardan gitmek için yok, erken seçiminin yapılması için yapacağım” demişti.

Son Dakika! Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, görevinden istifa ettiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir