Soğuk Savaş döneminde Rusya göre geliştirilen ‘uzay topu’ ilk kere görüldü

Soğuk Savaş yıllarında az daha bir cepheye dönen uzay yarışı SSCB ve ABD’nin kıyasıya rekabetine sahne olmuştu. Bu çaba genelde ilklere imza atmak odaklı olsa da Sovyetler uzaya tabanca göndermeyi de planlamış.

BUGÜNE KADAR GİZLİYDİ

İlk olarak Rusya’nın askeri uzay istasyonlarını korumak için tasarlanan ‘uzay topu’ bugüne dek dar tutulmuştu. Yıllardan Beri görüntüleri gizlenen tabanca birincil kez göründü. Silaha ait ilk görüntüler Rus devlet televizyonu Zvezda’da yayınlandı.

Soğuk Savaş döneminde Rusya tarafından geliştirilen 'uzay topu' ilk defa görüldü

TEHDİTLERDEN KORUNMAK İÇİN TASARLANDI

Söz konusu yayında aktarılan bilgilere kadar, silahın SSCB’nin Shchit-2, uzay istasyonunu ABD ya da NATO’dan gelecek tehditlerden gözetmek için tasarlandı. Silahın onlarca el bombası büyüklüğünde patlayıcıya konut sahipliği yaptığı ve azami 62 eksen menzile sahip olduğu da gelen bilgiler arasında.

TEMELİNDE KESIN YAKITLI BİR ROKET MOTORU VAR

İngiliz gazetesinin Rus devlet kanalında yayınlanan bilgilerden derlediği haberine kadar, sistemin temeli katı yakıtlı bir roket motoruna dayanıyor. Silahın etrafındaki çember ise silahın uzay boşluğunda stabilize edilmesi amacıyla yerleştirildi.

Soğuk Savaş döneminde Rusya tarafından geliştirilen 'uzay topu' ilk defa görüldü

SOĞUK SAVAŞ YILLARINDA DENEME EDİLMİŞ

Bunun uzay için geliştirilen birincil silah olduğu belirtiliyor. SSCB’nin Soğuk Savaş yıllarında bu silahı test ettiği biliniyor. Oysa testin sonuçları hala ‘rahat bilgi’ olarak arşivlerde tutuluyor. Silahın yörüngeye çıkarılıp çıkarılmadığı da bir devlete ait tanımlama olmadığı için bilinmiyor.

GÖRÜNTÜLERİ BASINA VERMİŞTİ

Bir süredir robot tanklar üzerinde yoğun mesai harcayan Rusya bu silahlardan yeni görüntüler geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Tankların kapasitelerini gözler önüne seren görüntüler devlet kanalı Zvezda tarafından paylaşılmıştı. Zırhlı kamyonun içinde yer alan işlem merkezinden denetleme edilen tankın 400 mm otomatik tabanca, Ataka anti tank füzesi ve bir lav silahına konut sahipliği yapıyor. Kısa sürede envantere gireceği açıklanan robot tanklar yeni bir korkutma olarak yorumlandı.

Soğuk Savaş döneminde Rusya tarafından geliştirilen 'uzay topu' ilk defa görüldüBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir