Sivas’ta DAP desteğiyle oluşturulan çağdaş serada soy tohumu yaygınlaştırılacak

Sivas’ın Suşehri ilçesinde ata tohumunun yaygınlaştırılması için Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Yeniden Yapılanma İdaresince oluşturulan seraya, 80 bin meyve ve sebze fidesi ile 6 bin 500 lavanta ekildi.

İl genelinde hayata geçirilen “700 Hafıza 700 Proje” zarfında Suşehri ilçesinde soy tohumunun yaygınlaştırılması nedeniyle 528 metrekarelik alanda sera oluşturuldu. Seraya, 80 bin meyve ve sebze fidesi ile 6 bin 500 lavanta ekildi.

Kaymakam Hidayet Sarı, DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başvuru formu arazisinde yaptırılan bütün otomasyonlu serada, tohumdan ekilen 80 bin domates, biber, patlıcan, çilek, salatalık, kavun ve karpuz fidesini inceledi.

Ata tohumunun yaygınlaştırılacağını bildiren Sarı, “Serada ata tohumu olarak ekimi yapılan ‘manda yüreği’ cinsi domatesler olgunluğa eriştikten sonradan toplanarak tohumları çıkartılacak. Bu sayede elde edilen tohumlar çoğaltılarak gen kaynaklarının kaybolmasının önüne geçmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Sarı, serada bitkilerin badana uzamaması ve daha dinç büyüyebilmesi nedeniyle LED teknolojisinden de yararlanıldığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir