Sıhhat Bakanı Koca: Bütün kapanmak gerekli oldu

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, İl Değerleme Toplantısı’na bulunma için geldiği Antalya’da valilik binasına ziyarette bulundu. Bakan Koca, “14 aydır büyük mücadele verdiğimiz pandemide yeni bir pik dönemi yaşadık. Düşüş hızını artmak nedeniyle bütün kapanmak zorunlu oldu” dedi.

Havayoluyla Antalya’ya gelen Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Antalya programı zarfında Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette Bakan Koca’ya AK Parti Antalya milletvekilleri Kemal Çelik ve Tuba Vural Çokal, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş eşlik etti. Bakan Koca, Valilik binası girişinde çiçekle karşılandı. Valilik Haysiyet Defteri’ni imzalayan Koca, arkasında Vali Yazıcı ile makamında röportaj gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardındaki açıklamalarda yer alan Bakan Koca, “Sadece salgını değil, salgın hizmetlerinin tamamını değerlendiriyoruz. Antalya’da bugün uygun incelemelerde bulunup mesai arkadaşlarımızla civar illeri değerlendireceğiz. Bu toplantının benzerlerini önümüzdeki günlerde başka bölgelerde de yapacağız. Genel bir şart değerlendirmesi yaptık. Son haftalarda tüm ülkelerde görülen büyüme nedeniyle tam kapanmaya aşmak zorunda kaldık. 2 haftadır uygulanan tedbirlerinin vaka sayılarını düşürmemesi nedeniyle 17 günlük kapanmayla hızlı bir düşüş olacağını umuyorum” dedi.Pandeminin Antalya’daki seyrini Vali Yazıcı’yla görüştüklerini söyleyen Bakan Koca, “Antalya’nın sıhhat turizmi açısından gelişime açık bir potansiyeli var. Ne yaparız diye bunu da görüştük. İhtiyaç duyacağımız ayrı yatırımları görüştük. Gün içinde de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Burdur ve Isparta da değerlendirelecek. 14 aydır büyük mücadele verdiğimiz pandemide yeni bir pik dönemi yaşadık. Düşüş hızını artırmak amacıyla bütün kapanmak zorunlu oldu. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Olgu oranlarını ve değişim hızlarını düzenli olarak her hafta yayımlıyoruz. Mücadelemiz sürüyor” diye konuştu.Alınan tedbirlerle sayısını ve yükü azaltmayı hedeflediklerini gösteren Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, “Filyasyonun önemi büyük. Dünyada bunu etkili şekilde uygulayan nadir ülkelerden biriyiz. Antalya’da herkes 3 kişiden oluşan filyasyon ekip sayımız 358. Vaka sayısı Antalya’da son bir haftada yüzde 35 azaldı. Yatak doluluk oranı yüzde 47.7, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66.3. Son haftada bir tartma azalması görüyoruz” dedi.Antalya’da aşılama programının başarıyla yürüdüğünü söyleyen Bakan Koca, şunları kaydetti:

“65 yaş üst vatandaşlarımız yüzde 85 aşılandı. Etkin bir aşılama oranına varmak zorundayız. Sırası geleni aşılamaya misafir etme ediyorum. Isparta ve Burdur illerimizin değerlendirmeleriyle 3 ilimizin detaylarıyla son durumu göreceğiz. Bu dönemdeki mücadelemiz bizi gerçek bir bayrama çıkaracaktır.”

Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanmak zorunlu oldu
Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanmak zorunlu oldu
Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanmak zorunlu oldu
Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanmak zorunlu oldu
Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanmak zorunlu oldu
Sağlık Bakanı Koca: Tam kapanmak zorunlu oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir