Sendikadan belediyeye siyah çelenk

HAK-İŞ Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Kandil, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi önüne ‘648 gündür grevdeyiz. Bayramımız zehir oldu’ yazılmış siyah çelenk bıraktı. Kan, ‘2 yıldır bizlere zehir edilen bu bayramı bundan böyle Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının da en güzel şekilde kutlamayı adalet ettiklerini düşünüyoruz. Muhittin Böcek’e sesleniyoruz. Gel toplu iş sözleşmesini imzalayalım, işçimizin maaşlarını hak ettiği noktaya getirelim, sürmüş olduğunuz işçileri ana iş yerlerine geri döndürelim” dedi.

Hak-İş Konfederasyonu’na yan Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Muhammed Talha Gaz Lambası, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dahilinde Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde açıklamalarda bulundu. 648 gündür grev yaptıklarını vurgulayan Kandil, tarihte en uzun süren grevin Muhittin Böcek’in başkanlığı döneminde gerçekleştiğini anlattı. Emek, barıştırma, özgür, adalet ve demokrasi için toplu meslek sözleşmesinin imzalatılması gerektiğini aktaran Muhammed Talha Gaz Lambası, işçinin üzerindeki karabulutların kaldırılmasını istediklerini söyledi.

‘EN UZUN GREV’

Muhammed Talha Gaz Lambası, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 1 yılı aşkın süredir sürekli koronavirüs salgını sebebiyle emekçilerle omuz omuza alanlarda olamadıklarını aktardı. Bütün emekçiler için özlem ve taleplerini anlatan Kandil, 648 gündür Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde devamlı grevin toplu meslek sözleşmesi imzalayarak sona ermesini istediklerini vurguladı. Gaz Lambası, ‘Sürgünlerle ailelerinden ayrılmaya hükümlü bırakılmanın bundan böyle son bulmasını istiyoruz. Biz Antalya Büyükşehir Belediyesi işçileri olarak tarihin en uzun süren grevinin Muhittin Böcek’in belediye başkanlığında gerçekleştiğini tüm Türkiye’ye haykırıyoruz. 2 yıldır bizlere zehir edilen bu bayramı bundan böyle Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının da en güzel şekilde kutlamayı hak ettiklerini düşünüyoruz” dedi.

‘SÖZLEŞMEYİ İMZALAYALIM’

Toplu meslek sözleşmesinin imzalatılması için Başkan Muhittin Böcek’e seslendiklerini gösteren Muhammed Talha Kandil, ‘Gel toplu meslek sözleşmesini imzalayalım, işçimizin maaşını hak ettiği noktaya getirelim, sürmüş olduğun işçileri esas iş yerlerine geri döndürelim, üzerimize sardığın bu karanlığı aydınlığa çevirelim” diye konuştu.

Gaz Lambası, açıklamalarının arkasında Büyükşehir Belediyesi’nin önüne ‘648 gündür grevdeyiz. Bayramımız zehir oldu’ yazılı siyah çelenk bıraktı.

TEK KİŞİLİK GREV

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında belediye önündeki grev hakkında bilgi veren Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer, ‘İdarelerce işçi statüsüne geçirilen ve işçilerin ödenti ile öteki finansal ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacak toplu meslek sözleşmesi hükümleri uygulandığı için Hizmet-İş Sendikası göre grev kararı küskün, sadece 2 emekçi greve katılmıştı. Hatta 1 personel bu süreçte 8 Ocak 2020’de emekli olduğu için yalnızca 1 personel greve devam etmişti. Belediye binası önünde ‘Grev vardır’ yazısı hala durmaktadır. Toplu bir grev niteliği taşımadığı, kişisel bir eylem niteliğinde olması nedeniyle grev kararının kaldırılmasına karar verildi. Bu karar sebebiyle acilen yetki konusunda bir netlik olmadığı için sendikalar yasal sürecin tamamlanmasını beklemektedir. Karar alınınca yetki bölge sendikalarla toplu iş görüşmelerine başlayacağız” diyerek açıklamalarda bulunmuştu.

Sendikadan belediyeye siyah çelenk
Sendikadan belediyeye siyah çelenk
Sendikadan belediyeye siyah çelenk
Sendikadan belediyeye siyah çelenkBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir