Şehit hoca Aybüke Yalçın’ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 10 sene önce ismi Edremit Körfez Anadolu Lisesi olarak değiştirilen ve 24 Kasım’da şehit hoca Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi bahşedilen mektep ile ilgili tartışmalar ve tepkiler büyüyerek devam ediyor.

Batman’da alçak terör saldırısında hayatını kaybeden ve Edremit Körfez Anadolu Lisesi mezunu olan şehit Şenay Aybüke Yalçın’ın isminin 24 Kasım’da okuduğu okula verilmesinin ardından aylar daha sonra yaşanan isim tartışması ve konunun mahkemeye taşınması ilçede büyük tepkiye yol açtı. Edremit Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Tuna, “Konu gerçekte Körfez Anadolu Lisesi iken daha önce Edremit Lisesiydi. Sonradan Körfez Anadolu Lisesi oldu. 10 sene önce bu isim zaten verilmişti. sonra hain terör örgütünün şehit öğretmenimiz Aybüke’yi katlettikten sonradan Körfez Anadolu Lisesine Şehit Aybüke Yalçın isminin verilmesi bazı insanları rahatsız etmiş galiba. Bu rahatsız olan şahıslar da o liseden mezun olmuş, yaşını başını almış öğrencilerinin kurduğu bir derneğin temsilcileri. Edremit mahkemelerine şehit Aybüke Yalçın öğretmenimizin isminin kaldırılması için dava çözülmüş” dedi.

Tuna, yapılan olayın ilçe halkı için bir zul olduğunu açıklama ederek, “Bu Edremit için züldür. Edremit halkı bu konuyla ilgili infial içindedir. Bu konuyu gündeme getirip de dava açanların bu memlekete olan sorumluluklarından uzakta olduklarını düşünüyorum. Şehit Aybüke öğretmenimiz bizim onurumuzdur. Şehit Aybüke’nin isminin okula verilmesi ayrıca okulumuz hem de Edremit için bir kazançtır. Şehit isminden rahatsız olan, o okulun derneğinin duruşma açması bakış açımızı adamakıllı değiştirmiştir” dedi.

Sosyal medya üstünde ilgili dernek yöneticilerinin yorumlarına değinen Murat Tuna, “Fazla korkunç bir cümle var konuyla ilgili paylaşımlarda. Bu derneğin yönetimi bir cümle kurmuş. Beni ve Edremit’imizi de en fazla yaralayan cümle budur. Bunu onların kayıtlarından almış bulunmaktayım, ‘Bedavadan nam sahibi olunmaz’ diye böylesine us tutulması yaşayan bir cümlenin kurulması hakikaten bu memleket için canını vermiş, bu devletin ve milletin bekası için hala canını veren aslan gibi öğretmenlerimize, aslan gibi yiğitlerimizin namına da, şehit mertebesine de kir sürülmüştür. Bedavadan nam sahibi olunmaz cümlesi büyük bir hakarettir. Bu cümleyi söyleyenlere tıpkı iade ediyorum. Çünkü şehit Aybüke öğretmenimiz bedavadan nam sahibi olmamıştır” dedi.

Tuna, 10 sene önce isim değiştirilirken tepki gösterilmemesini ve şehit öğretmenin isminin neden bu değin rahatsız ettiğini merak ettiğini vurgulayarak, “Edremit halkının yaptırdığı bir liseye şehit öğretmenimiz Aybüke’nin isminin verilmesi neden bu değin bunları rahatsız etti. Başında şehit ismi olduğu için mi? Peki ben bunlara soruyorum. 10 sene önce burası Körfez Anadolu Lisesi olarak değiştirilirken bir dernek neredeydi. Geçmişte burada Körfez Dershaneleri de vardı. Acaba bir bağlantıları mı var? Bu benim iddiam değil. Körfez Anadolu Lisesine 10 yıl önce ses çıkarmayan o dernek yetkilileri o gün ses çıkarmadılar. Şehit hoca Aybüke’miz için niye ses çıkarıyorlar. Neden dava açıyorlar. O öğretmenimizin 83 milyon üzerinde hakkı vardır” dedi.

Bu açıklamaları yapanlar ve davayı açanların şehit Aybüke öğretmenin ailesinden özür dilemesi gerektiğini söyleyen Tuna, “Ya çıkın özür dileyin veya gidip şehit Öğretmenimiz Aybüke’nin ailesinden helallik isteyin. Eğer bunu istemezseniz şehit Aybüke gibi onlarca şehit öğretmenimiz var. Binlerce şehit askerimiz, polisimiz var. Onların elleri bu dünyada yaşadıkları sürece yakalarında olacaktır. Öbür tarafa göçtüklerinde de orada yakalarında olacaktır” dedi.

Konuyla ilgili bir yorumlama yapan eski Edremit Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç, “Aybüke hanım kızımız Edremit’in çocuğudur. Edremit Lisesinde okumuştur. Ailesi Edremit’te yaşamaktadır. Edremitli elde etmek için Edremit’te doğmak durum değildir” dedi.

Kılıç, “Bence biz belediye dönemimizde Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş isimlerini verdik yollara. Bizden önce Halkçı Parti vaktinde Adnan Menderes ismi verilmiş Yıldırım Caddesi’ne. Bunların hiçbiri Edremit doğumlu değil. Aybüke hanım kardeşimizin, rahmetli şehidimizin, Edremit’te doğmadığı düşünülüyorsa fazla yanlış bir us. Edremit ismini sevmek, Edremit’te yaşamak, Edremit’in suyunu ekmeğini yemek yemek. Ailesi şimdi hala Edremit’te. Edremitli olmaya tatmin edici benim için” dedi.

Konunun vatan halk sevgisi ile bir olduğunun altını çizen Kılıç, “Şehidi sevmeyen halk, vatanı, milleti, devleti sevemez. Şehit deyince her şey durur. Canını vermiş. Hayatının baharında bu ülke için, bu ay yıldızlı sancak için canını vermiş bir şehidimiz o. O her şeyden değerlidir. Benim için Edremit Lisesi Edremitliler kadar yapılmış. Edremitliler Kurtuluş Savaşı’nda birçok şehit vermiş millet, Hidayet Efe ilk şehidimiz. Keremköy cephesinde. Netice itibariyle şehit Hamdi Beylerimiz, şehitlerimiz baştan sona Edremit’imiz var” dedi.

Şehitlerin üzerinden siyasi tartışmalar yapılmasının ayıp olduğunu söyleyen Kılıç, “Aybüke şehit kardeşimiz de Edremit doğumlu olmayabilir. Edremit için, Türkiye için canını vermiş bir kardeşim. Onun ismi üzerinden kendimce siyasi ağız dalaşı yapmak çok büyük ayıptır. Günahtır. Yapılmaması gerek bir tartışmadır” dedi.

Şehitlere değerinde verilmesi gerektiğini bildiren Kılıç, “Onların yaşaması için çalışacağız. Onun isminin yaşaması bizim için bir sevgidir, bir umuttur. Bu ülke için daha ölecek çoğu insanın olduğunun göstergesidir. Biz şehitlerimize değer vermezsek, bu ülkede şehit olacak insan bulamayabiliriz” dedi.

MHP Edremit İlçe Başkanı Halil Görmen de, “Bundan on sene önce Edremit Lisesinin adı Edremit Körfez Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Hiç kimsenin o dönem sesi çıkmadı. Bugün şehit isminin bu okula verilmesi neden bu değin rahatsızlık verir anlamış değilim” dedi. – BALIKESİR

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor
Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor
Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor
Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor
Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor
Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor
Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir