Samsun’da ‘Akıllı Büyük Kasaba Trafik Güvenliği Projesi’ ihale edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ASELSAN iş birliğiyle şehrin esas atardamar ve bulvarlarında uygulanacak olan ‘Akıllı Kent Trafik Güvenliği Projesi’nin ihalesi yapıldı. ASELSAN işbirliğiyle şehre kazandırılacak proje, 2023’e değin tamamlanacak. Kapsam ve içerik yönünden Türkiye’de bir prensip imza atılacağını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, projenin hayata geçmesiyle öneminin daha net anlaşılacağını, anlık radarların kalkacağını, hızın artacağını açıklama etti.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinesinde bir yılda tamamlanan çalışmalar kapsamında mevcut yol güzergahlarında trafik akış hızını ve senkronizasyonu bozan kavşakların geometrilerinin modernize edilip dinamik ayla getirilmesi ve dijital sistemle yönetilmesini amaçlayan ‘Akıllı Büyük Kasaba Trafik Güvenliği Projesi’nin ihalesi yapıldı. Proje yapay akıl yazılımlarıyla dijital sistem üzerinden yönetilecek ve toplu ulaşım sistemine de harmoni ve kalite getirecek. Trafik güvenliğini negatif etkileyen bozuk kavşak, sinyalizasyon ve hatalı parklanma gibi bütün olumsuz faktörlerin ortadan kaldırarak kazaları minimize edecek projeyle ilgili konuşan Ulaşım Dairesi Başkanı Kadir Gürkan, ihale sürecinin tamamlanmasından büyük memnun etme duyduklarını söyledi. Saha yatırımlarına kısa sürede başlanacağını açıklayan Gürkan, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’in destekleriyle bir yılı aşkın yoğun çalışma ve fizibiliteler neticesinde vücuda getirdiğimiz projemiz ihale edildi. İhaleyi şampiyon şirketle yakın zamanda kontrat imzalanarak yatırım hazırlıklarına başlanacak. İsmet İnönü Bulvarı’ndan başlatacağımız projeyi 2023 yılına dek bitirmeyi hedefliyoruz. Trafiğin akışını tehlikesiz ve bereketli hale getirmek için de altyapı tesisatlarının modernizasyonunda çok sayıdaki kurum ve kuruluşla eş zamanlı çalışma yapacağız” dedi.

Hız artarken, trafik güvenliği yükselecek

Kapsam ve içerik yönünden Türkiye’de bir prensip imza atacaklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, projeye büyük önem verdiklerini söyledi. Hayata geçmesiyle önemin daha net anlaşılacağını anlatan Başkan Demir, “Minik dokunuşlarla trafik ve ulaşım sorunlarının kayda değer kısmını çözmüş olacağız. Seyir halindeki araçların hızını artırırken, trafik güvenliğini yükseltip kazaları azaltacak. Şehrin güneyindeki giriş ve çıkışları daha süratli hale getirecek. Atatürk Bulvarı, 100. Sene Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nda araçların daha eksik yakıt yakarak daha uzun mesafe gidebilmelerini sağlayacak. Emisyon salınımı düşecek. Karayolu daha aşağı yapısını daha bereketli kullanmaya bizi teşvik edecek. Çevre ve hava kirliliğinin azaltılmasına ciddi katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Anlık radarlar kalkıyor

Trafik akışını daha güvenli ve bereketli ışık halkası getirmek için hız koridorları oluşturup, hemen olan radarları da kaldıracaklarını dile getiren Demir, “Sürat koridorlarında hız limitlerini düşürmeyip aksine artıracağız. Bunu yaptığımızda da hemen olan radar olmayacak. Mevcut hız limitleri üstünde hemen olan değil, iki nokta arasındaki mesafe içinde ortalama sürat tespitleri yapılarak dikkate alınacak. Bununla trafik kazalarında can ve mal kaybının önlemek istiyoruz. Köprü ve otoban geçişlerinde olduğu gibi plaka tanıma sistemiyle parklanma yapan araç ücretini elektronik ortamda tahsil eden, insan faktörünün olmadığı dijital bir sistem tasarladık. Teknolojiyi en üst seviyede bereketli kullanarak insan kaynağı maliyeti de düşürmüş olacağız. Dolayısıyla parasal açıdan ciddi tasarruf elde etmiş olacağız” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Samsun'da 'Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi' ihale edildi
Samsun'da 'Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi' ihale edildi
Samsun'da 'Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi' ihale edildi
Samsun'da 'Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi' ihale edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir