Salgın desteğinde lider ülke Türkiye!

Dünya Sıhhat Örgütünün Mart 2020’de “salgın” ilan ettiği yeni herif koronavirüs; 100 yıldan uzun süredir görülen en fena sağlık durumu krizine yol açtı. Ekonominin temellerini de sözde görülmemiş şekilde sarsILDI..

Bu süreçte her ülke kendi tedbirlerini alarak mücadelesini sürdürdü. Türkiye ise sağladığı desteklerle öne çıktı, dikkat çekti. IMF Parasal İzleme Raporu’na tarafından salgın sürecinde Türkiye; G20’nin yükselen ekonomileri arasında, Gayri safi yurt içi hasılasine oranla en fazla likidite desteği sağlayan ülke oldu.

Türkiye’nin likit destek oranı Gayri safi yurt içi hasılasinın yüzde 9,4’ü oranında oldu. Türkiye benzer kategoride değerlendirildiği Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika gibi ülkeleri geride bıraktı. Ülkemize azami yaklaşabilen ülke yüzde 6,2 ile Brezilya oldu. Rusya ve Çin ise bu alanda yüzde 1,5 ve yüzde 1,3 ile sıralandı. Tanıdık Olmayan ülkelerdeki bir fazla uzman da Türkiyenin bu durumunu takdir etti.

Amerikalı ünlü yatırımcı Jim Rogers da “ABD, Japonya ve İngiltere gibi Türkiye, vatandaşlarını felaketten korumak için çok artı şey yaptı. Parasal desteklerde çoğu ülkeyi geride bıraktı” diye konuştu.

-İHA-

Salgın desteğinde lider ülke Türkiye!
Salgın desteğinde lider ülke Türkiye!
Salgın desteğinde lider ülke Türkiye!
Salgın desteğinde lider ülke Türkiye!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir