Sakarya Nehri’nin kıyısında ürettikleri fidanları Türk cumhuriyetlerine ihraç ediyorlar

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bir işyeri kadar 400 dönüm alanda üretilen yüz binlerce süsleme, peyzaj ve meyve fidanı yurt içi satışının yanı sıra Türk cumhuriyetlerinin manâlı merkezlerine ihraç ediliyor.

Osmaneli- Sakarya kara yolunda, Sakarya Nehri kıyısında bereketli topraklarda kurulu tesiste çam, çınar, mazı, erguvan, topak asya gibi süs ve peyzaj ağaçlarının yanı sıra çeşitli meyve fidanları üretiliyor.

Firmanın idare heyeti başkanı Taner Engin, AA muhabirine, yaz ve sonbahar dönemlerinde 35 birey istihdam ederek üretimle ilçe ekonomisine manâlı katkı maddesi sağladıklarını söyledi.

Bu yıl süsleme ağacı üretiminin yüzde 80’ini Özbekistan’a ihraç ettiklerini, kalanının da yurt içinde farklı alanlara yönlendirilmiş projelerde değerlendirildiğini gösteren Engin, şöyle devam etti:

“Süs ağacı olarak hiçbir yılda 50 bin adet üretimin altına düşmedik. Bu sene 100 bin adedin üstüne çıkmayı düşünüyoruz. Asma ve meyve fidanlarını, lavanta ve aronyayı da katarsak toplam 3 milyon fidan üretiyoruz. Birçok yerde ağaçlarımızı görebilirsiniz. En yakın misal Bursa Şehir Halkı Hastanesi’ni verebilirim. İstanbul Havaalanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolları peyzaj çalışmalarında da bizim ağaçlarımız kullanılıyor. Yurt dışarıya daha fazla Türk cumhuriyetlerine çalışıyoruz. Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan gibi ülkelere ağaçlarımızı gönderiyoruz. Halihazırda gönderilecek ağaçlarımız var. Son 3-4 yılda ihracatta Özbekistan’a yöneldik. Türkmenistan için yapabileceğimizi yaptık. Havaalanları, hipodromlar, parklar. Şimdi Özbekistan ağırlıklı ihracata devam ediyoruz. Azerbaycan’a geçiş yapmayı düşünüyoruz.”

Fidanı büyütmeye suda başlangıç yöntemini Fransızlardan öğrendiler

Profesyonel çalışma, altyapılar ve tecrübenin önemine değinen Engin, süs ve peyzaj fidanı üretiminin her aşamasının zor oysa zevkli bir iş olduğunu dile getirdi.

Emek verip ürettikleri ağaçları yurt içinde, yurt haricen dikildikleri bir parkta, havaalanında, alışveriş merkezinin bahçesinde görür görmez büyük mutluluk yaşadıklarını vurgulayan Engin, “Üretimde kullandığımız sıcak hava sistemi bir Fransız sistemidir. Fidanı birincil öncelikle suda büyütürüz. İspanya ve İtalya’da da vardır. Fransız bir uzmanı buraya davet ederek, bir yıl beraber çalışarak, kendimiz giderek öğrendik.” dedi.

Meyve fidanı yetiştiriciliğinde açık köklü ve tüplü topraklı almak üzere iki sezon bulunduğunu aktaran Engin, şunları kaydetti:

“Kışın kasım sonu, aralık ayı gibi açık köklü, yaz mevsiminde de nisan ayı sonunda başlar, mayıs ayı başlangıcı ve haziran ayı gibi de tüplü fidanları kapalı seralarda yapıyoruz. Tüplü şeftali, asma bir de son zamanlarda revaçta olduğundan nedeniyle aronya üretimimiz var, kivi üretiyoruz. Yakın zamanda Türkmenistan ve Özbekistan’a gidecek çınarlarımız, ıhlamurlarımız var. Yaz sonunda 30 bin ağaç göndermiş olacağız. Türk cumhuriyetlerine son 3-4 senede peyzaj ağacı olarak en düşük bir 100-150 bin adet, meyve fidanı olarak da 2 milyon dek gönderdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir