PRP ve Lokal Ozon Tedavisi ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

Yerel Ozon Tedavisi ve PRP (Platelet Rich Palasma) hakkında data veren Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, tedavinin yaralarda çabuk iyileşmeyi sağlayarak hastanın ağrılardan kurtulmasını kolaylaştırdığını söyledi.

PRP hakkında bilgi veren Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Fizik çare ve Rehbilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, PRP tedavisine ilişkin açıklamalarda bulundu. PRP’nin kanın pıhtılaşmasına muavin olan ve bere bölgelerinde seri iyileşmeyi sağlayan bir kan ürünü olduğuna değinen Akpınar, “PRP kanın pıhtılaşmasına muavin olan ve bununla birlikte yara bölgesinde çabuk iyileşmeyi sağlayan yükselme faktörlerini taşıyan trombositten varlıklı bir kan ürünüdür. Trombositler yaralanmış bölgede kanamanın durmasını karşılamak ve daha sonra hasarlanan dokunun iyileşmesi sürecinde artma faktörlerinin salınmasında görevlidirler. Bu çoğalma faktörleri kollajen üretimini ve tendon kök hücrelerinde gen ve protein ekspresyonunu artırarak doku iyileşmesini uyarır. PRP yani trombositten zengin plazma da uygulandığı yerde hasarlı dokunun tamirini karşılayan fazla etkili bir çare yöntemi olarak uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir” ifadelerini kullandı.

PRP HANGİ RAHATSIZLIKLARDA UYGULANIYOR

PRP’nin bilhassa adale ve eklem hastalıklarında uygulandığını ve başarılı sonuçlar verdiğini aktaran Akpınar, “PRP’nin hangi hastalıklarda uygulandığına değinen Dr. Akpınar, “PRP, omuz kas yaralanma ve problemleri, tenisçi-golfçü dirseği, tendinitler, topuk dikeni, menisküs problemleri ve eklem kireçlenme ile kıkırdak lezyonları gibi birçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır” diye konuştu.

PRP NASIL UYGULANIYOR

PRP’nin uygulanışı hakkında bilgiler veren Akpınar, uygulamanın ardındaki hastaların jurnal yaşamına dönebileceğine uyarı çekti. Akpınar sözlerine şöyle devam etti:

“PRP uygulamasında ilk kez hastanın kol damarından mikropsuz şartlarda 10-20 cc değin alınır. Santrifüj cihazında belirtilmiş bir hızda takriben 10-15 dakika döndürülen tüpteki trombositlerin öteki kan bileşenlerinden ayrılması sağlanır. Elde edilen trombositten zengin plazma yani PRP zorunlu görülen bölgeye enjekte edilir. 3 veya 4 hafta arayla toplam 3 enjeksiyon yapılır. Hasta başvuru sonrası derhal kendi işine ve jurnal yaşamına geri dönebilir.”

“LOKAL OZON TEDAVİSİ DOKU ONARIMININ VE DOLAŞIMIN DÜZENLENMESİNİ SAĞLAR”

Son yıllarda epeyce popüler olan Lokal Ozon Tedavisi’nin vücutta sağladığı faydalara uyarı çeken Uzman Dr. Berrin Akpınar, “Ozon tedavisi, kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır. Vücudumuzdaki doğal sancı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici nitelik gösterir. Doku onarımına ve dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olur. Ağrılı ve enflamatuar ekleme yerel olarak uygulandığında kıkırdak büyümesini ve eklem sıvısı üretimini hızlandırır. tek başına eklem içerisine uygulanacak olursa haftada 1 kere toplamda 4-6 defa ozon enjeksiyonu yapılır. Bu nesil lokal ozon uygulamaları eklem kireçlenmeleri, her tür tendon, bağ ve yumuşak doku sorunlarında, kaslar içinde oluşan ağrılı tetik noktalarda, bel fıtığı ve siyatik sinir ağrılarında uygulanmaktadır” şeklinde konuştu.

“OZON-PRP KOMBİNASYONU İLE AĞRILARDAN ÇOK DAHA KISA SÜREDE KURTULABİLİRSİNİZ”

Ozon ve PRP enjeksiyonlarının birlikte uygulanması hastalığın iyileşme süresini kısalttığına dikkat çeken Akpınar, “Birçok adale iskelet sistemi rahatsızlığında alışılagelmiş kandan 5-10 kat daha artı trombosit taşıyan PRP, ozon ile kombine edilerek yani benzer anda uygulanarak ayrıca PRP’nin etkisi artırılmış olunur hem de fazla daha kısa vakit içerisinde ağrılardan kurtulunabilir. Ozon ve PRP enjeksiyonlarının birlikte uygulanması fazla daha yüz güldürücü sonuçlara ulaştırır. Son yıllarda popülaritesi gitgide artarak büyüyen ozon ve PRP enjeksiyonları bir uçtan bir uca adale iskelet sistemi problemlerine erken dönemde müdahale edilirse galibiyet şansı artacaktır” dedi.

(Abdullah Güçlü/İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir