Pozantı’da millet ekmek gerginliği

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Pozantı ilçesinde satılmak istenen halk ekmeği satmak yeri nedeniyle zabıta ekipleri göre engellediği öne sürülerek gerginlik yaşandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi halk müziği ekmek aracıyla Pozantı ilçesinde ekmek satışına başladı. Ancak millet ekmeği satmak yeri nedeniyle ilçe belediyesi ile ekmek satan görevliler aralarında tartışma çıktı. İlçe belediyesi zabıta ekipleri ekmeğin mevzuata tutarsız satışı yapıldığını öne sürerek satışı engelledi. Bu sırada zabıta ekipleri ile büyükşehir belediyesi görevlileri arasında stres yaşandı. Bu olaylar üstüne

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi Pozantı İlçe Başkanı Şenol Eroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı “Pozantı Belediyesi kadar halk ekmek satışı mevzuata tutarsız denerek engellenmeye çalışıyor. Vatandaşın ekmeğine dokunmayın” paylaşımı yaptı. Insanlar Ekmek Satış Müdürü Adnan Bezeyiş, “Pozantı’da insanlar ekmek satışının ikinci haftasındayız. bir takım engellerle aleyhinde karşıya kalıyoruz. Fırıncı esnafın belediyeye baskı yaptığını düşünüyoruz. Biz kamu hizmeti veriyoruz vatandaşa hizmet ediyoruz. İlçe tarım müdürlüğünden gelen arkadaşlar bizim ekmek satışımızın herhangi bir engel teşkil etmediğini belirttiler. Zabıta ile bu konuda sıkıntılarım devam ediyor. Gelen zabıta arkadaşlarımızın talimatlar aldık ne yapalım diyorlar haklı olarak beklide fakat ortada talimat var muhataplar değil. Besbelli bir haksızlık var bu haksızlığı giderebilecek kurum yok. Çıkan genelge ile halka ucuz ekmek götürmede ciddi bir can sıkıntısı yaşıyoruz fakat genelgeyi ben okuduğumda bizim ekmek satışımızı engelleyecek bir yaptırım söz konusu değil bu daha fazla fırıncılara yönelik” dedi.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ise “CHP İlçe Başkanı Şenol Eroğlu’nun açıkta seyyar ekmek satışının yönetmelik ve genelgelerle yasaklanmış olması ve hijyen olmaması, ırk sağlığı sorumluluğumuzu yerine getiriyor olmamızı görmezden gelerek popülizm siyaseti yapmasını kınıyor, gerçeklerin bilinmesi için bu video konuşmamı yayınlıyorum” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Kıymetli Pozantılı hemşehrilerim, demin fazla üzülerek CHP İlçe Başkanı Şenol Eroğlu’nun Pozantı Belediyesi halk müziği ekmek satışını engelliyor biçiminde ortalığı karıştırmak isteyen bir paylaşımını gördüm sosyal medyada. Gerçeğin ne olduğunu öğrenmenizi istiyorum. 20 jurnal kapanma ile ilgili İçişleri Bakanlığından gelen genelge ile seyyar ekmek satışlarının yasaklanmış olduğu fazla net bir şekilde genelgede görülecektir. Kaldı ama Adana Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanı Mansur Aladağ ile kişisel olarak görüşerek Karaisalı ilçesinde de olduğu gibi Pozantı’ya da mutlaka ekmek büfesi konularak satmak yapılması gerektiğini söyledim. Ekmek satışı yapılmayacak cümlesi hiçbir vakit bizden çıkmadı. Kamuoyunu yanıltmak namına bu şekildeki ifadeyi, Şenol Eroğlu beyi yaklaşık bir saat önce arayıp görüşerek, CHP Meclis Üyesi Ahmet Sarıaslan ile bizzat görüşerek bilgilendirdim ve Pazartesiden sonra Mansur Aladağ’ın Pozantı’ya da bir büfe göndereceğini kendilerine ifade ettim. Yani biz mevzuat neyse onu uyguluyoruz. Seyyar satmak, açıkta poşetsiz ekmek, yani egzoz gazından meydana çıkan karbon monoksit gazlarının Pozantı’nın sokaklarından çıkan tozların ekmeğe yapışarak satışını yapmanın usule aykırı olduğunu, bakkal dükkanlarının önüne bile camekan yaptırılarak satmak yapıldığını kendilerine açıklama ettik. Biz halk sağlığıyla alakalı sorumluluğumuzu ve görevimizi yerine getirirken ekmek satışına karşıymış gibi bir anlayışın kamuoyunu yanıltmaktan diğer bir yere gitmeyeceğini ve popülizm olduğunu ifade ederek kınıyorum. Hem ekmek satışı başlamadan makam odamda yaptığım uyarıyı görmezden gelenler, ben bilirim zihniyetiyle millet yönetilemeyeceğini öğrenecekler. Büfe koyarak değişmez noktada Halk Müziği Ekmek Satışını kim engeller namerttir. Konuyu saptırmanın kimseye faydası olmayacağı yargı ve adaletin herkese lüzumlu olduğunu bir defa daha açıklama ediyorum.” – ADANA

Pozantı'da halk ekmek gerginliği
Pozantı'da halk ekmek gerginliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir