Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet’inde çözümleme

Pisliği ve yollarının kötülüğüyle fazla konuşulan Pelitözü Gölet’inde çözümleme

– Bilecik Valisi Bilal Şentürk: “Burayı, Bilecik’in göz bebeği, reklam ve tanıtım açısından da güzel bir alana dönüştürmek istiyoruz”

BİLECİK – Bilecik Valisi Bilal Şentürk, her gün binlerce kişini ziyaret ettiği ve son günlerde bakımsızlığından dolayı çoğu kez gündeme gelen Pelitözü Gölpark’ta incelemelerde bulundu. Vali Şentürk, “Burayı, Bilecik’in göz bebeği, reklam ve tanıtım açısından da insanların hizmetine sunulabilecek hoş bir alana dönüştürmek istiyoruz” dedi.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, İl Genel Meclis Başkanı Osman Yılmaz ve beraberindekilerle Pelitözü Göleti ve çevresinde incelemelerde bulundu. 2015 yılında Bilecik Belediyesine tayin edilen ancak geçtiğimiz günlerde ödev iptali yapılarak İl Özel İdaresince geri alınan Pelitözü Gölpark Mesire Alanında kapsamlı inceleme yapan Vali Şentürk, “Bu noktaya varmasını istemediğimiz, özlem etmediğimiz şeyler yaşandı. Bunlar adamakıllı yasal çerçevede gerçekleşti. Pelitözü Göleti, arazisi kamulaştırılarak sulama amaçlı yapılan bir gölettir. sonradan ilimiz için manâlı bir park ve mesire alanı haline geldi. Bu amaçla kullanılmak üzere vaktinde belediyeye görev edildi. Daha etkin hizmet verileceği düşüncesiyle böyle bir kullanım yapıldı ve belirli bir vakit hizmet verdi. daha sonra bu amacın açık havada farklı amaçlarla tatbik amacı ortaya çıkınca bizler de özel yöneticilik olarak amacına yerinde kullanılmadığını değerlendirip duruma itiraz ettik. Oysa gaye dışı bazı yapılaşmalara gidilince de doğal olarak yasal hakkımızı kullandık yetki ve sorumluluğumuzu da kullanarak bu duruma engel olmak durumunda olduk” dedi.

“Bilecik halkının da en geniş şekilde istifade etmesini özlem ediyoruz”

Pelitözü Gölpark’ta hiçbir süre kurumlar arası çekişmeyi tartışmayı amaçlayan bir şey olmadığı söyleyen Vali Şentürk, “Esas olan halk hizmetinin en üst seviyede verilmesidir. Özel idarenin tapulu mülkü olan bu alanın tasarrufları olan iş yerleri ile park ve mesire alanı olarak kullanılabilecek alanlar var burada. Bunların kirası da belediyeye gidiyordu tahsisi pek yapılmıştı, acilen biz özel yöneticilik olarak devraldık burayı, kendi mülkümüzde olup da kirasız devir ettiğimiz mülkleri devraldık yani. Bu mülkler üzerinde tasarrufta yeralma hakkımız var ve o hakkımızı da burada icra edeceğiz. Bu hakkı kullanırken de mümkün mertebe Bilecik halkının da en geniş şekilde istifade etmesini arzu ediyoruz” dedi.

“Bu alanın kayıtlı dönemlerde fazla yoğunlaştığını, vatandaşımız için kuytu geldiğini görüyoruz”

Pelitözü Gölpark’la ilgili Orman Bölge Müdürlüğünün yürüttüğü bir egzersiz olduğunu anlatan Vali Şentürk, “Bu alanın açıklanmış dönemlerde fazla yoğunlaştığını, vatandaşımız için bakımlı geldiğini görüyoruz. Bunun için Çakırpınar bölgesi de dahil almak üzere Selöz Gölet’ine dek olan alanla burayı entegre eden bir kavrama içerisinde bambaşka mesire alanı olarak aranje etmek istiyoruz. Bu bölgenin B tipi bir mesire alanı olmasıyla ilgili bir protokolümüz oldu, Bakanlığa projesi gitti inşallah onaylanmasını bekliyoruz” dedi.

“Pelitözü Göleti Bilecik’in göz bebeği”

Pelitözü Göleti mesire alanını Bilecik’in göz bebeği olduğunu söyleyen Vali Şentürk, “Reklam ve tanıtım amaçlı da insanların hizmetine sunulabilecek güzel bir alana dönüştürmek istiyoruz. Bu noktada eski valimiz şuan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tahir Büyükakın beyle de bir görüşmemiz var. Oradan da gelecek bir kısım katkılarla burayı tam bir göz bebeğine dönüştürmek istiyoruz ve buraya kullanıcılar ilk kez olmak üzere herkesin sahip çıkmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Projeyi hayata geçireceğiz”

Burada birinci önceliğimiz temizleme olduğunu anlatan Vali Şetürk, “Nasıl buluyorsak öyle bırakmamız gerekir. İl Genel Meclisi başkan ve meclis üyelerimizle beraber geldik buraya beraberce mevcut hali nedir ve bu inşa üzerine bizim yasal çerçevede mülkiyetimizde olan alanlar içerisinde bilhassa halkın daha iyi nasıl istifade edebilmesi için ne yapabiliriz konusunda bir değerlendirme ziyareti gerçekleştirdik. İnşallah buradan gelen önerilerle beraber teknik ekibimiz bu alanı projelendirecek ve bu projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

“Buranın en son asfaltını da özel yöneticilik attı”

Pelitözü Gölpark’a yer alan yön tabelaları ve yollarında bozuklukların olduğunu ve bunları gördüklerini söyleyen Vali Şentürk, “Buranın en son asfaltını da özel idare attı, aradan geçen yıllar daha sonra geldik burayı her tarafta teslim aldık, şu haliyle aldık burayı ve bizim mülkiyet ve sorumluluğumuzdaki kısımlarını elden geçireceğiz ama o proje çerçevesinde üstün körü yapıp geçmekten ziyade daimi bir ışık halkası getirmek istiyoruz burayı. Burada bir fazla alımlılık doğacağını düşünüyorum, bütün vatandaşlarımızın katkılarını bekliyoruz, bir göz bebeği olarak kirletmeden, tüketmeden en verimli şekilde faydalanmamız lazım, göledimizin suyu pırıl pırıl su sporları ve balıkçılık dahil almak üzere bütün aktivitelerin yapılacağı bir yer. İnşallah şanslı olur” dedi.

Konuşmanın ardındaki Vali Bilal Şentürk, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, İl genel meclisi üyeleri, orman işletme ve özel idare personelinin katılımıyla Pelitözü Göleti mesire alanının temizlik ve bakımı ile genişletilmesi konuları ele aldılar.

Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet'inde inceleme
Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet'inde inceleme
Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet'inde inceleme
Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet'inde inceleme
Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet'inde inceleme
Pisliği ve yollarının kötülüğüyle çok konuşulan Pelitözü Gölet'inde incelemeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir