Orman zararlılarıyla biyolojik mücadelede terminatör böcekler kullanılıyor

Orman zararlılarıyla biyoloji ile ilgili mücadelede terminatör böcekler kullanılıyor

Isparta’da 16 yılda 250 bin terminatör böcek üretilerek doğaya bırakıldı

Isparta Orman Bölge Müdürü Ulusoy: “Terminatör böcekle galibiyet oranımız yüzde 90-100”

ISPARTA – Isparta Orman Alan Müdürlüğü, ormanlık alanlara hasar veren çam kese böcekleriyle çaba için terminatör böcekler üretiyor. Laboratavar ortamında son 16 yılda yaklaşık 250 bin adet üretilen terminatör böcekler, ağaçlık alanlarda kızılçam ve karaçam ağaçlarını zararlılardan koruyor.

Ormanlarda dumansız yangın olarak aşina çam kese böceklerine karşısında avcı böcekler üretiliyor. Isparta’da özellikle Mart ve Nisan aylarında çam kese böceğinin verdiği zararlardan nedeniyle ağaçlarda kurumuş görüntüsü ortaya çıkıyor. Bu böcek, ağaçların ibrelerini yiyerek beslenirken, Orman Alan Müdürlüğü Sav beldesindeki laboratuvarda çam kese böceğiyle mücadelede terminatör böcekler üretiyor.

Yılda yaklaşık 15 bin adet üretilen terminatör böcekler, uygulanan işlemler sonrasında ağaç diplerine bırakılıyor. Son derece verimli sonuçların elde edildiği üretimde kızılçam ve karaçam ağaçlarının geleceği de teminat altına alınıyor.

“250 bin haşere üretildi”

Isparta Orman Alan Müdürü Refik Ulusoy, 2005 yılından bu yanlamasına terminatör haşere ürettiklerini belirterek, bugüne kadar yaklaşık 250 bin böcek üretildiğini söyledi. Ormanlarda kıızılçam ve karaçam ağaçlarına en fazla çam kese böceğinin zarar verdiğine değinen Ulusoy, “Bunlar ormanlarımızı öldürmezler fakat ağaçlarda artım kaybına sebep olurlar biz de bunlarla çaba için bu laboratuvarda bu çalışmayı yapıyoruz” dedi.

“Laboratuvarımızda bin 400 tane anaç haşere var”

Terminatör böceğin imal ve kullanım sürecini anlatan Ulusoy, “Bu böcekler özellikle şubat sonu mart başı topraktan çıkarlar. Biz bunları araziden toplarız. Şu an laboratuvarımızda bin 400 tane anaç haşere var. Her bir böcek az çok 80 civarında yumurta bırakır. Biz böcekleri on beşer yirmişerli olarak bir erkek, bir kadınsı edinmek üzere bir kaba bırakırız ve orada çiftleşirler, yumurta bırakırlar. O yumurtaları toplar, film kaplarına koyarız. 10 gün sonra onlardan larvalar çıkmaya başlar. Bunlar yırtıcı bir haşere olduğu için her gün bunları denetim ederiz. Meydana Çıkan yavruları alır fidan kapları olarak da kullandığımız kapların her bir gözüne ayrı olarak bırakırız. Çünkü bunlar yırtıcı olduğu için aynı vahşi koyduğumuzda birbirlerini yerler. Onları her gün birer çam kese böceğiyle besleyerek onları erişkin larva haline dönüştürürüz. Dönüştükten daha sonra çam kese böceklerinin yoğun olduğu ormanlara bırakırız” diye konuştu.

“Her gün 10 tane haşere yiyorlar”

Rutubetin açığa çıkarılması için toprağın hafif kazılarak, içerisine birer tane haşere bırakıldığına değinen Alan Müdürü Refik Ulusoy, “Sonra üzerini örteriz . Onlar orada pufuya dönüşürler, sonra haşere olarak çıkarlar ve kış müddetini de toprağın altında cam kese böceğinin yeniden pufu halindeki larvaları yiyerek beslenirler. Bir dahaki yıl şubat ayı sonu mart ayı başına değin toprakta kalırlar. Bu böcekler 3-4 yıl yaşayabilmekteler. Her gün 10 tane böcek yiyorlar. aşağı yukarı yılda bin civarında çam kese böceğini yemiş olurlar. Çam kese böceği bulamadıkları halde kendi kendilerini yerler” dedi.

Ulusoy, terminatör böcekle gerçekleştirilen doğadaki biyolojik mücadelenin galibiyet oranının yüzde 90 ila yüzde 100 aralarında olduğunu sözlerine ekledi.

Orman zararlılarıyla biyolojik mücadelede terminatör böcekler kullanılıyor
Orman zararlılarıyla biyolojik mücadelede terminatör böcekler kullanılıyor
Orman zararlılarıyla biyolojik mücadelede terminatör böcekler kullanılıyor
Orman zararlılarıyla biyolojik mücadelede terminatör böcekler kullanılıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir