Minderin Sultanı Diyarbakır’da ilki başardı

Minderin Sultanları Diyarbakır namına bir ilki başardı. Tekirdağ Çorlu’da Büyük Yıldızlar Kadınlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda kazanan olan Büşra Nur Özmez, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda mindere çıkacak.

Diyarbakır adına bir birincil daha yaşandı. Güç şartlarda kurulan kız güreş takımı, birçok zorluktan sonra adından laf ettirmeye başladı. Yurdum Gençlik Spor Kulübü sporcuları, 12-13 Nisan’da Antalya Kemer’de yapılan Genç Bayanlar Güreş Türkiye finalleri müsabakasında alnının akıyla çıktı. sonradan 18-20 Nisan’da Tekirdağ Çorlu’da Büyük Yıldızlar Kadınlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda final müsabakasında güreşen Büşra Nur Özmez, geçtiğimiz yılın Balkan Şampiyonu rakibini yenerek Diyarbakır adına bir ilki başardı. Türkiye Şampiyonu olan Pehlivan Özmez, 14-16 Haziran’da Bulgaristan’da Avrupa Şampiyonası’na katılarak Diyarbakır ve Türkiye’yi temsilcilik edecek.

“Diyarbakır’da yaşayan bir kız çocuğumuz niye Avrupa Şampiyonu olmasın”

Eski Avrupa şampiyonu ve Yurdum Gençlik Spor Kulübü Bayan Güreş Takımı Antrenörü İbrahim Yorulmaz, işlem hakkında İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulundu. birincil ilk önce Antalya’da Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonası’na katıldıklarını aktaran Yorulmaz, oraya 6 sporcuyla katıldıklarını belirtti. Yorulmaz, “1 Türkiye üçüncümüz var. 3 tane Türkiye 7’incimiz var. 1 tane kızımız çeyrek finalde öndeyken sakatlandığı için devam edemedi. Büyük bayan yıldızlarda ise Tekirdağ Çorlu’ya gittik, Türkiye Şampiyonası’na. 3 kişiyle katıldık oraya. 1 tane Türkiye şampiyonumuz var. 1 tane de Türkiye 5’incimiz var. Türkiye şampiyonu olan kızımız Büşra Nur Özmez, Diyarbakır tarihinde güreş branşında ilk kere olan bir şeyi yapacak. Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda güreşecek. Geçmişten bu zamana dek güreş branşında böyle bir başarı değil. İlk röportajımızı size vermiştik Diyarbakır Spor Lisesi’nde. O zaman milli ve uluslararası alanda Diyarbakır’ımızı en şekilde temsil edeceğiz demiştik. Biz hemen milli alanda en şekilde temsil ettik. Acilen sıra geldi milletlerarası arenaya. Yani Diyarbakır’da yaşamış bir kız çocuğumuz niye Avrupa Şampiyonu olmasın? Birçok ailede birazcık zorluk çektik. İsteyen aileler de oldu istemeyen aileler de oldu. Onlarla görüştük, ikna ettik. Çocuğa ilk öncelikle sporu, güreşi sevdirdik. Bu çocuklarımız geldiği vakit güreşin ne olduğunu bilmiyordu” dedi.

“şimdi hanımefendi güreşinde Diyarbakır manâlı bir isme sahip oldu”

Sporcularının hepsinin Avrupa’da, dünyada madalya elde etmek istediğini kaydeden Yorulmaz, “Haziranın 14 ile 16’sında Bulgaristan’da Avrupa Şampiyonası var büyük yıldızlarda. Büşra Nur Özmez, 46 kiloda keza Diyarbakır’ımız keza de ülkemizi temsil edecek. En büyük hedefimiz hemen oraya odaklandık. hemen neden olmasın. Biz 1,5 yıldır çalışıyoruz. 1,5 yılda da bu başarıları elde ettik. Bizim ekibimizde 2 tane Türkiye 2’incisi 2020 yılında. Bu yıl Türkiye şampiyonu ve Türkiye 3’üncüsü çıktı. Bunlar madalya alanlar. Madalya almayanlar da birincil 7’ye girenler, 5’e giren sporcularımız da var. derhal bayan güreşinde Diyarbakır önemli bir isme sahip oldu. Büşra Nur Özmez, az kalsın her rakibini 1,30 dakikada rakam tuşu etti. 34-35 rakibi vardı 46 kiloda, 4 maç yaptı. Çeyrek finalde Balkan şampiyonu olan bir kızı yendi. Bize bu desteği sunan birincil ilk olarak Valimiz Münir Karaloğlu’na, Gençlik Spor İl Müdürümüz Muammer Yumuşak Başlı Bey’e, kulüp başkanımız bununla beraber spor şube müdürümüz Aydın Çetin Bey’e ve bizim sıcacık kahramanımız, Kırşehir’den çok hoş destek geliyor Oğuz Kılıç hocama fazla teşekkürler” şeklinde konuştu.

“Hedefim, Avrupa Şampiyonu olmak”

Türkiye Şampiyonu Büşra Nur Özmez (16), Tekirdağ Çorlu’da yapılan Büyük Yıldızlar Kadınlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda 46 kiloda, Diyarbakır’ı temsilcilik ettiğini açıklama etti. Özmez, “4 maç yaptım ve şampiyon oldum. Sözde finaldeki rakibim ulusal sporcu ve geçen senenin Balkan Şampiyonuydu. Onu da rahat yenerek Diyarbakır’ın ve kendi gücümü kanıtladım. İnşallah haziran ayında yapılacak olan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda 46 kiloda ayrıca Diyarbakır’ı ayrıca de ülkemi temsilcilik edeceğim. Hedefim, Avrupa Şampiyonu edinmek. Dualarınızı bekliyorum” diye konuştu.

Türkiye 3’üncüsü Songöl Alpkaya ise Genç Bayanlar Türkiye 3’üncüsü olduğunu dile getirdi. Maç sezonları açılmadan önce 4 aylık bir ameliyat süreci geçirdiğini belirten Alpkaya, “Menisküsten ameliyat oldum. Emrindeki fazla zorlama süreçler geçirdim. İlk önce antrenmanlara katılamadım, emrindeki çalışmalar yaptım. Bu süreçte maç sezonlarına katılamadım. Maç sezonları açıldıktan bir vakit sonra yavaş yavaş antrenmanlara katılmaya başladım. Bu sezon iyi çalışamadım Türkiye 3’üncüsü oldum. Ama seneye inşallah bu 3’üncülüğü şampiyonluğa taşımak istiyorum. Kısa bir antrenmandan daha sonra 11-13 Nisan’da Antalya Kemer’de Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonası’na katıldım. Türkiye 3’üncüsü oldum. Fakat inşallah ileriki yıllarda bu 3’üncülüğümü Türkiye Şampiyonluğu’na taşıyacağım” şeklinde konuştu. – DİYARBAKIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir