Mevsimlik tarım işçileri Bursa’ya geldi

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da tarım işçileri alıştırma bölgelerine gelmeye başladı.

Bursa İl Müdürlüğü tarafından, 2021 yılı imal sezonunda Covid-19 önlemleri nedeni ile iller arası geçişlerin yasaklanması ile birlikte İçişleri Bakanlığı’nın tam kapanma genelgesi dahilinde mevsimlik tarım işçileri ile ilgili iş ve işlemler il müdürlüğü göre yürütülecek. 2020 yılında Bursa’ya; Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Mardin ilk önce edinmek üzere 34 ilden takriben 34 bin 550 mevsimlik tarım işçisi gelmesi sağlanarak seyahat müsade belgesi düzenlendi.

2021 yılında üretim sezonunun başlamasıyla birlikte mevsimlik tarım işçileri Bursa’ya antre yaptı. Karacabey Fevzipaşa Mahallesi’nde Onur Demir’e ait salçalık domates tarlasında dikim yapan mevsimlik tarım işçilerini İl Müdürü Hamit Aygül, İl Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, Karacabey İlçe Müdürü Davut Aytek, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Esra Uzun teknik personel ve sosyolog ile birlikte ziyaret etti.

Ziyaret esnasında bir tavır gerçekleştiren İl Müdürü Aygül, “Bursa Türkiye’nin kayda değer üretim merkezlerinden. Sebzecilik ve meyvecilik epeyce yaygın bir şekilde yapılıyor. Bu üretimin önemli bir kısmı mevsimlik tarım işçileri kadar gerçekleştiriliyor. Bilhassa Karacabey, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, İnegöl gibi ilçelerimizde her sene çok sayıda tarım işçisi öbür illerden buralara gelip çiftçilerimize yardım ediyorlar. Bunların karşılığında sezon sonunda ücretlerini alarak memleketlerine dönmekteler. Geçtiğimiz yıl pandemiye karşın ilimizde oldukça yoğun bir çalışma yaparak işçilerimizi vaktinde çiftçilerimizle buluşturarak üretime katkı maddesi sağladık. Geçtiğimiz yıl 21 bin işçi ilimize intikal etti. Bu yıl işçilerimizin geleceği illerdeki ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşerek üretimde herhangi bir sorun olmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu yıl de Karacabey ilçemizin Fevzipaşa Mahallesi’nde domates fidesi dikimi için Mardin’den gelen işçilerimizle beraberiz” dedi.

Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovasında toplam 1 milyon ton üzerinde domates üretimi ile ülke üretimin yüzde 22’sini karşılandığına dikkat çeken Aygül, “Bu üretimin sağlanmasında mevsimlik tarım işçileri önemli bir pay almaktadır. Bütün ilçelerimizde salgın döneminde tarımsal imal şipşak devam ederken öteki illerden gelen mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını iyileştirmek için Valiliğimiz öncülünde ilgili kurum ve kuruluşlar ile incelemeler yürütülmektedir” diye konuştu. – BURSA

Mevsimlik tarım işçileri Bursa'ya geldi
Mevsimlik tarım işçileri Bursa'ya geldi
Mevsimlik tarım işçileri Bursa'ya geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir