Madencilik sektörünün meslek sağlığı ve güvenliği projesine AB’den hibe desteği

Madencilik sektöründe meslek kazalarının önlenmesi nedeniyle Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü ortaklığıyla geliştirilen proje, AB ve Türkiye kadar finanse edilen programdan hibe desteği almaya hak kazandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yürütücülüğünü yaptığı “Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi” programı kapsamında hibe desteği alan projenin tanıtımı için Ege İhracatçı Birliklerinde (EİB) çevrim içi ve katılımlı buluşma düzenlendi.

Toplantıya çevrim içi katılarak değerlendirme yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, meslek sağlığı ve güvenliğinin küresel düzeyde en kayda değer sorunlardan olduğunu, dünyada her sene işle ilgili kaza ve hastalıklar sonucu 3 milyondan pozitif insanın hayatını kaybettiğini, 160 milyon yeni iş hastalığı vakası görüldüğünü ve 300 milyon ölümcül olmayan iş kazasının meydana geldiğini açıklama etti.

“İş sağlığı ve güvenliği, küresel bir sorun olarak varlığını korusa da bizler, milli düzeyde ve kendi işletmelerimiz düzeyinde çözümler üretmeye devam etmek durumundayız.” diyen Güller, madencilik sektörüne karşın projeyle bilinçlenmenin kayda değer ölçüde artacağını kaydetti.

TİM Maden Sektör Kurulu ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Okumuş Dinçer ise maden sektörünün ihracat yoluyla 5-6 milyar dolar döviz getirdiğini fakat sanayiye sağladığı çiğ maddeyle ekonomiye 40 milyar dolarlık katkı maddesi sunduğunu belirterek meslek sağlığı ve güvenliği anlamında da dünyadaki başarılı örneklerin uygulanacağı adımları desteklediklerini bildirdi.

Sektördeki iş kazalarında azalma

Projeyle ilgili data veren Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, iş kazalarının ortadan kaldırılmasını amaçladıkları 206 bin 389 avroluk projenin yüzde 89 hibe hakkı kazandığını, İzmir, Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli, Burdur, Antalya ve Muğla’da İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayları ve eğitimleri düzenleyeceklerini açıklama etti.

Toplantıya çevrim içi katılan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Furkan Yıldız da madenciliğin geçmişte ölümlü iş kazalarında yüksek bir orana sahip olduğunu, alınan tedbirler ve ihracatçı birliklerinin de taşın altına elini koymasıyla iş kazalarının azaldığına sinyâl etti.

Toplantıda Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü ve Türkiye Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Erdoğan ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç de değerlendirmelerde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir