Leyleklere telefon direklerinden yuva

Leyleklere telefon direklerinden yuva

Adana’da, leyleklerin elektrik direklerinde akıma kapılarak telef olmalarının önüne geçmek için tembel durumdaki telefon direkleri yuvaya dönüştürüldü

ADANA – Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde belediye, leyleklerin elektrik direklerinde akıma kapılarak telef olmalarının önlemek için uyuşuk durumdaki telefon direklerini yuvaya dönüştürdü.

Tufanbeyli ilçesinde leyleklerin göç güzergahında zaman zaman elektrik direklerinde telef olduğunun kendine iletilmesi üstüne harekete geçen Belediye Başkanı Remzi Ergü, uyuşuk telefon direklerini leylek yuvasına dönüştürdü.

Çocukluğunda ilçede bir fazla evde leylek yuvaları olduğunu artık kalmadığını söyleyen Başkan Ergü, “Leylekler Anadolu’da ve Tufanbeyli’de “Hacı leylek” olarak bilinir. Uzakta coğrafyalardan geldiği için bitap olmalarından dolay şehvetli bir havaları vardır. Leyleğe asla zarar verilmez. Bir Takım elektrik direklerinde leylek yuvaları gördüm. Leyleklerin zamanla elektik tellerine takılıp zarar gördüğünü öğrendim. İlçe merkezinde benim çocukluğumda leylek yuvaları vardı ve mahallenin simgesi olurdu. Buradan esinlenerek tembel vaziyetteki telefon direklerinden leylek yuvası yapalım elektrik tellerinden uzakta güvenli bölgelerde olsun istedik. İlçenin öbür bölgelerine yapmayı düşünüyoruz. İyi yaşam alanı bulduğu yeri seçim ediyor güven içerinse yaşasınlar istiyoruz. Keza doğaya katkı ayrıca de simgesel sevgiyi geleceğe aşılamak istedik” dedi.

Leyleklere telefon direklerinden yuva
Leyleklere telefon direklerinden yuva
Leyleklere telefon direklerinden yuva
Leyleklere telefon direklerinden yuvaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir