Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TL

Türkiye’de, her iki kişiden birinin kripto para yatırımcısı olduğu ortaya çıktı. Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Dijital Medya Uzmanı Sercan Unsur, son 24 saatte Türkiye’de 20 milyar lira alım satım işlemi yapıldığını söyledi.

Kripto paralarla uğraşmanın öyle de basit olmadığını gösteren Sercan Unsur, hangi paranın ne vakit layık kazanacağı, ne zaman layık kaybedeceğinin öyle muhakkak olmadığını kaydetti. Dünyada çoğu insanın yatırımcısı olduğu kripto parada Türkiye’de de ciddi bir yatırımcı olduğunu dile getiren Unsur, yaptıkları anket çalışmasında Türkiye’de, her iki insandan birinin kripto para yatırımcısı olduğunu ifade etti.

“Sistemi kuran tek bir tuşla istediğini yapabilir”

Kripto para borsasıyla 2015-2016 yılında itibaren yakın bir şekilde ilgilendiğini bildiren Öge, kripto paranın hayatımıza 12 sene önce bitcoin teknolojisiyle girdiğini söyledi. Öge, “Bitcoin teknolojisiyle hayatımıza giren kripto paradan daha sonra ırk basit yoldan para kazanabilmek için kripto para yatırımcısı olmaya başladı. Ülkemizde de bu kripto para yatırımcıları gün geçtikçe fazlalaşıyor. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dogecoin, Tether gibi daha aşağı coinlerde ortaya çıkmasıyla beraber coin pazarı genişledi. Bu coin pazarının genişlemesiyle birlikte sanal coin borsaları ortaya çıktı. Dünyanın her uygun, Türkiye’de de. Türkiye’de şimdi yaklaşık 14,15 tane sanal kripto para borsası bulunuyor. Bugün ve dün, takriben 24 saatlik kripto para işlem hacmi 2.4 milyar dolar. Yani takriben 20 milyar lira. Dün ve bugün 24 saatlik zaman dahilinde Türkiye’de gerçekleşen alım satım işlemi. ve alım satım işleminin yüzde 90’nı Türkiye’deki en büyük dört bambaşka borsadan gerçekleşmiş. Teslanın kurucusu Elon Musk twitterden bir yorumlama yaptı ve Dogecoinle ilgili bir twitter paylaştı. Hatalı hatırlamıyorsam elindeki Dogecoinleri satmak isteyen olursa dolar karşılığı bu Dogecoinleri alabilirim dedi. Bunu görebilen yatırımcılar Dogecoinlerin gelecek vadettiğini düşünüp bundan böyle Dogecoine yatırım yapmaya başladılar. Yan Türkiye’de özellikle son günlerde popüler olan ve yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özerin kurduğu Thodex, 2017-2018 yıllarında yerleşmiş bir sanal borsa. Kripto borsası. Bir Zamanlar operasyon hacmi çok yüksek değildi. Takriben son 1 ayda pat diye yükselmeye başladı. Bunun sebebi Faruk Fatih Özer, Elon Musk’un açıklamasından sonradan Web sitelerinde bir izah etme yaptılar. ve dedi fakat, ben Dogecoinleri dünyadaki piyasa fiyatının yüzde 20’sine, yüzde 30 daha altına Dogecoin satacağım dedi. Tabi insanlarımız küçük bütçeyle de olsa bu sisteme kayıt olup Dogecoin almaya başladılar. Son 1-2 ayda Faruk Fatih Özer’in kullanmış olduğu Thodex sistemi pat diye tepe yapmaya başladı. Bağlı burada unutulmaması gereken bir şart var. Bu tarz kripto para borsalarında web sitesini ve sistemi yöneten bir asıl mekanizma var. Bu sistemi kuran kişi admin, sistemdeki bütün operasyon geçmişini, senin sistemdeki tüm bakiyeni, sistemdeki tüm kripto cüzdanını görebiliyor. ve tek bir tuşla istediği hesaba, istediği bölüme aktarabilir” dedi.

“Türkiye’de 2 gençten biri kripto para yatırımcısı”

Kripto paraların saklanmasında özelikle iki değişiklik cüzdan kullanıldığını aktaran Öge, “Bunlar bir sıcak cüzdan. Sıcak cüzdan, herhangi bir web sitesinden, herhangi bir mobil uygulamadan girip paranızı saklayabildiğiniz, oradan alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz online sıcak cüzdan. Soğuk cüzdan ise flaş disk yarı özel yapılmış güvenlikli bir depolama aracı soğuk cüzdan. Faruk Fatih Özer’in de 2 milyar gibi dehşet rakamın oluşturduğu kripto parayı yurt dışına çıkarmasını karşılayan esas soğuk cüzdandır. Bu doğrusu uzmanlık gerektiren bir konu. Böylece işte ben 100 bin lira yatırayım derhal bir hafta daha sonra 400 bin, 500 bin para kazanayım. veya 1 milyar lira param olsun diye bir sistem yok burada. Tamamıyla uyarı edilmesi gereken bir nokta. Emrindeki bitcoin sistemi, coin sistemi Thodex yüzünden veya Thodex gibi coin borsaları yüzünden çökmeyecek. Ben gerçekte kripto para borsalarını o kadar tanımlıyorum. Sanal paraların sanal bankası. Biz Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak Türkiye’nin 11 ilinde 200 kişinin katılımıyla bir anket çalışması yaptık. ve bu anket çalışmasında Türkiye’de 18-29 yaş arası bu gençlere yaptığımız bu anket çalışmasında takriben yüzde 65’lik bir oranın kripto para borsası hakkında bilgisi olduğunu gördük. ve buna yatırım yapan oranı ise yüzde takriben 48 olduğunu gördük. Yani hemen Türkiye’de her 2 gençten biri kripto paraya fazla düşük meblağda da olsa bir yatırım yapmış” şeklinde konuştu. – DİYARBAKIR

Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TL
Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TL
Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TL
Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TL
Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TL
Kripto parada işlem hacmi günlük 20 milyar TLBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir