Koca: “Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Alınan tedbirlerle bir tedarik düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak amacıyla bütün kapanma zaruret halini aldı. Bu sürecin sonunda olgu sayılarının azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

İl Değer Biçme Toplantısı için Antalya’ya gelen Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti.

Ziyaretin arkasında açıklamalarda yer alan Bakan Koca, yaptıkları toplantılarda salgının öncelikli konuları olduğunu belirterek, sağlık durumu hizmetlerinin tamamını değerlendirdiklerini kaydetti.

Antalya’da yapacakları çalışmada keza uygun analiz ayrıca de mesai arkadaşlarıyla civar illeri değerlendireceklerinin altını çizen Koca, ” Yapacağımız toplantının benzerlerini diğer bölgelerde, illerde de yapacağız. Antalya’daki çalışmalara valimizle görüşerek genel bir koşul değerlendirmesi yaparak başladık. Son haftalarda ülkemizde görülen Covid- 19 hasta sayılarındaki çoğalma nedeniyle tam kapanma tedbirlerine dinmek zorunda kaldık. 2 haftadır uygulanan tedbirlerin olgu sayasında istediğimiz düşüşü sağlayamaması nedeniyle 17 günlük kapama dönemi ile vaka sayılarında süratli bir düşüşü sağlayacağımıza inanıyorum. Bu konunda bütün vatandaşlarımızın desteğini vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

“Isparta ve Burdur’u da değerlendireceğiz”

Pandeminin seyrini Vali Ersin Yazıcı ile konuştuklarına değinen Bakan Koca, “Afiyet yatırımlarımızda manâlı bir gündem maddemiz oldu. Antalya’nın sağlık alandaki ihtiyaçları, destek gereken alanları istişare etme fırsatı bulduk. Antalya’nın sağlık turizmi açısından gelişmeye çok bir potansiyeli var, yapabileceklerimizi de görüştük. Bitmiş ve yapılmaya devam eden yatırımlara karşın ihtiyaç duyulan bambaşka yatırımları görüştük, projeleri değerlendirdik. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Burdur ve Isparta’yı da değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz”

“14 aydır büyük bir çaba verdiğimiz korona virüs salgında yeni bir pik dönemi yaşadık” diyen Koca, “Alınan tedbirlerle bir miktar düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak amacıyla bütün kapanma zaruret halini aldı. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Olgu metamorfoz hızlarını, vaka oranlarını her hafta düzenli olarak yayınlıyoruz. Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükünü her geçen gün azaltmaktır” ifadelerine yer verdi.

“Antalya’da vaka olgu sayısı son haftada yüzde 35 düştü”

Salgınla mücadelede filyasyonun önemine aksan yapan Bakan Fahrettin Koca, “Filyasyonu dünyada etkin şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekipleri ayrıca temasları belirleyip izole etmek hem de ilaçları ulaştırmak için çalışıyorlar. Antalya’da her biri 3 kişiden oluşan filyasyon ekip sayımızı 358. Antalya’da son bir haftada vaka sayısında yüzde 35 oranında azalma görüldü. Antalya’da şuan yatak doluluk oranı yüzde 47,7’ye, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 66,3’e düştü. Hastane yükü azalmaya başladı” dedi.

“Aşılama oranı”

Antalya’nın aşılama programında da manâlı bir uzaklık kat ettiğinin altını çizen Bakan Koca, “Antalya’da 65 yaş üstü aşılama oranı yüzde 85. Salgını yenebilmek için etkin bit aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya ağırlama ediyorum” diye konuştu.

“Bayrama çıkaracaktır”

Antalya’da vali, büyükşehir belediye başkanı, il sıhhat müdürü, başhekimlerle bir değerleme yapacaklarını gösteren Koca, alınabilecek yeni tedbirleri istişare edeceklerini kaydetti.

Isparta, Burdur ve Antalya’nın sıhhat daha alçak yapısını, güncel durumu detaylarıyla konuşacaklarını ifade eden Koca, “Antalya, Burdur ve Isparta’da yaşayan vatandaşlarımıza çağırmak istiyorum. Sizin için gün baştan başa buradayız. Toplantının sonuçlarıyla sizleri bilgilendireceğiz. Bu dönemdeki yoğun uğraş bizleri gerçek bir bayrama çıkaracaktır” dedi. – ANTALYA

Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir