Koca: “Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Alınan tedbirlerle bir miktar düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak amacıyla tam kapanma zaruret halini aldı. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

İl Değerleme Toplantısı için Antalya’ya gelen Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti.

Ziyaretin gerisinde açıklamalarda bulunan Bakan Koca, yaptıkları toplantılarda salgının öncelikli konuları olduğunu belirterek, sağlık hizmetlerinin tamamını değerlendirdiklerini kaydetti.

Antalya’da yapacakları çalışmada ayrıca uygun analiz keza de mesai arkadaşlarıyla civar illeri değerlendireceklerinin altını çizen Koca, ” Yapacağımız toplantının benzerlerini diğer bölgelerde, illerde de yapacağız. Antalya’daki çalışmalara valimizle görüşerek genel bir durum değerlendirmesi yaparak başladık. Son haftalarda ülkemizde görülen Covid- 19 hasta sayılarındaki artış sebebiyle tam kapanma tedbirlerine geçmek zorunda kaldık. 2 haftadır uygulanan tedbirlerin vaka sayasında istediğimiz düşüşü sağlayamaması nedeniyle 17 jurnal kapama dönemi ile olgu sayılarında hızlı bir düşüşü sağlayacağımıza inanıyorum. Bu konunda bütün vatandaşlarımızın desteğini vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

“ISPARTA VE BURDUR’U DA DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Pandeminin seyrini Vali Ersin Yazıcı ile konuştuklarına değinen Bakan Koca, “Sağlık Durumu yatırımlarımızda kayda değer bir gündem maddemiz oldu. Antalya’nın sağlık alandaki ihtiyaçları, yardım gereken alanları istişare etme fırsatı bulduk. Antalya’nın sıhhat turizmi açısından gelişmeye çok bir potansiyeli var, yapabileceklerimizi de görüştük. Bitmiş ve yapılmaya aralıksız yatırımlara rağmen gereksinim duyulan farklı yatırımları görüştük, projeleri değerlendirdik. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Burdur ve Isparta’yı da değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“BAYRAMI, BAYRAM GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ”

“14 aydır büyük bir çaba verdiğimiz korona virüs salgında yeni bir pik dönemi yaşadık” diyen Koca, “Alınan tedbirlerle bir tedarik düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak amacıyla bütün kapanma zaruret halini aldı. Bu sürecin sonunda olgu sayılarının azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Vaka metamorfoz hızlarını, vaka oranlarını her hafta ahenkli olarak yayınlıyoruz. Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükünü her geçen gün azaltmaktır” ifadelerine yer verdi.

“ANTALYA’DA VAKA VAKA SAYISI SON HAFTADA YÜZDE 35 DÜŞTÜ”

Salgınla mücadelede filyasyonun önemine aksan yapan Bakan Fahrettin Koca, “Filyasyonu dünyada etkin şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekipleri keza temasları belirleyip yalıtmak keza de ilaçları ulaştırmak için çalışıyorlar. Antalya’da herkes 3 kişiden oluşan filyasyon takım sayımızı 358. Antalya’da son bir haftada vaka sayısında yüzde 35 oranında azalma görüldü. Antalya’da şuan yatak doluluk oranı yüzde 47,7’ye, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 66,3’e düştü. Hastane yükü azalmaya başladı” dedi.

“AŞILAMA ORANI”

Antalya’nın aşılama programında da manâlı bir uzaklık kat ettiğinin altını çizen Bakan Koca, “Antalya’da 65 yaş üstü aşılama oranı yüzde 85. Salgını yenebilmek için etkili bit aşılama oranına gelmek zorundayız. Tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya ziyafet ediyorum” diye konuştu.

“BAYRAMA ÇIKARACAKTIR”

Antalya’da vali, büyükşehir belediye başkanı, il sağlık müdürü, başhekimlerle bir değer biçme yapacaklarını gösteren Koca, alınabilecek yeni tedbirleri istişare edeceklerini kaydetti.

Isparta, Burdur ve Antalya’nın sağlık daha aşağı yapısını, aktüel durumu detaylarıyla konuşacaklarını açıklayan Koca, “Antalya, Burdur ve Isparta’da yaşayan vatandaşlarımıza aramak istiyorum. Sizin için gün baştan başa buradayız. Toplantının sonuçlarıyla sizleri bilgilendireceğiz. Bu dönemdeki yoğun çaba bizleri reel bir bayrama çıkaracaktır” dedi.

(İsa Akar-Akif Yılmaz/İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir