KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Biden’ın tarihi gerçekleri saptıran açıklamasını kınıyorum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı yazılmış açıklamada, ABD Başkanı Biden’in 1915 olaylarıyla ilgili şanssız açıklamasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

“Sayın Biden’ın tarihi gerçekleri çarptıran bu açıklamasını güçlü olarak kınıyorum.” ifadesini kullanan Tatar, Türk ulusunun bulunduğu her coğrafyada azınlıkları koruduğunu, onların her türlü adalet ve özgürlüklerini sağladığını kaydetti.

Tatar, açıklamasında, “Siyasi amaçlar uğruna asil Türk milletinin şanla, şerefle batmış tarihini karalamaya çalışanlar, soykırım arıyorlarsa Kıbrıs Adası’nda Kıbrıs Türklerine karşı 1963-1974 yıllarında EOKA göre sistemli şekilde yürütülen mezalime bakmalıdırlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Biden’ın 1915 yılında yaşanan olaylara ilişkin açıklamasındaki mesnetsiz iddiaları kınıyoruz”

KKTC Dışişleri Bakanlığı da Biden’ın açıklamasını kınayan yazılı yorumlama yaptı.

Açıklamada, “ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 yılında yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamasındaki mesnetsiz iddiaları güçlü olarak kınıyoruz. Türk ulusunun şanlı geçmişine gölge düşürmeyi amaçlayan bu izah etme, tekrar tekrar ana vatanımızın yanında olan KKTC için de yok hükmündedir.” ifadelerine yer verildi.

Tarihi ve hukuki gerçeklerden yoksun bu açıklamanın belli başlı vatan Türkiye’ye karşısında düşmanlık besleyen siyasi bir takım çevreleri tatmin etmek için yapıldığının anlaşılır olduğuna göze çarpan edilen açıklamada, siyasi kazanımlar karşılamak güdüsüyle yapılan bu açıklamanın, tarihi gerçekleri değiştiremediği gibi yanlı ve öngörüsüz bu tür adımların Türkiye-ABD ilişkilerine olumsuz etkilerinin olacağı ve ABD’yi itibarsızlaştıracağı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin, hakikatlerin bilimsel gerçekler ışığında belgelerle ortaya çıkabilmesi için Karşılıklı Tarih Komisyonu kurulması çağrısı hala daha geçerlidir. Hem tarihi bir konuyu, siyasetin gölgesinden uzaklaştırmak için yapılan bu çağrıya bugüne kadar kötü niyetli çevreler kadar bir yanıt verilmediği de hatırlanmalıdır.

Bu siyasi açıklamanın düzeltilerek bölgede kararlılık ve huzurun sağlanmasına yönelik Türkiye Cumhuriyeti göre atılmakta olan adımların desteklenmesi, izlenebilecek tek makul yoldur.”

KKTC'de ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir