Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine TGF’den kınama

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesini kınadı.

TGF namına yazılmış açıklama yapan TGF Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici, 1915 olaylarının soykırım olarak nitelenmesinin gerçeklikle ilgisi olmayan, tarihi, hukuki ve bilimsel dayanağı bulunmayan mesnetsiz iddiadan ibaret olduğunu belirtti.

1948 tarihli BM Soykırımla Uğraş Sözleşmesi’ne göre, ABD Başkanı’nın herhangi bir meseleyi “soykırım” olarak tanımlama hakkı ve yetkisi olmadığını kaydeden Ekici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçmişte bulunan ve tek ünlü soykırım Yahudi soykırımıdır. ABD’nin yaptığı siyasidir ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırma politikasıdır. Devlet Arşivlerinin açıkladığı 1910-1922 yılları arasında Ermeni Taşnak çetelerinin yaptığı katliamların tarih ve yerleri belirtilmiş olup, bu konuda Devlet Arşivlerimizde kayıt altındadır. Ağırlıklı olarak Kars, Ardahan, Muş, Bitlis, Erzurum gibi çoğu yerde gerçekleştirilmiştir. Katledilen Türk sayısı ise 518 bin 35 kişidir. Ermeni arşivleri ise bugün açılmamaktadır. Ermeni arşivlerinin açılması ABD’nin işine gelmeyecek ve fazla şey kaybedeceklerdir. Iddiaya Göre Ermeni soykırımı iddiaları ile siyasi hesaplar yapılarak köşeye sıkıştırılmak istenen devletimizin bu haklı mücadelesi konusunda tekrar tekrar ve sonuna kadar yanındayız. Reel soykırımları katliamları yapan ABD ve Başkanı Joe Biden’ın bu mesnetsiz açıklamasını katiyen kabul etmiyor ve nefretle kınıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir