İngiltere’de Başbakan Johnson’ın eski başdanışmanı Cummings, Johson’ın devlete ait konutunu gizlice bağış paralarıyla yeniletmeyi planladığını iddia etti

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson’ın bağışçılarından Başbakanlık Konutu’nun yenilenmesi için gizli bir ödeme planladığını bahis etti.

Başbakan Johnson ile meslek insanı Sir James Dyson arasındaki mesajlaşmaların basına sızdırdığına ilişkin kendisine yöneltilen iddialara kişisel cevap veren Cummings, laf konusu planın “etik dışı, aptalca ve yasa dışı” olacağını söylediği için Başbakan Johnson’ın kendisiyle bu konuşmayı noktaladığını öne sürdü.

Cummings, konuyla ilgili bildiklerini kabineden sorumluluk sahibi devlet bakanı ve Tercih Komisyonuna anlatmaktan sevinç duyacağını, fakat bilgisinin de kısıtlı olduğunu söyledi.

Hükümet kadar yapılan açıklamada ise konuttaki yenileme masraflarının bu yıl Johnson’ın kendisi tarafından karşılandığı bildirildi.

Seçim Komisyonu ise, konunun incelenmesi ve rapor hazırlanmasının kendi yetkileri kapsamında olup olmadığı konusunda çalıştıklarını söyledi.

‘Kapsamlı soruşturma yapılsın’

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Sir Keir Starmer de hükümete kapsamlı bir soruşturma yapılması ve ayrıntıların yayımlanması yönünde çağrıda bulundu.

Olayı pespayelik olarak nitelendiren Starmer, “her gün daha pozitif kanıtın ortaya çıktığını ve sonuçların fazla fena koktuğunu” dile getirdi.

Hükümetin çoğu politikasının arkasındaki isim olan ve bir başdanışmandan çok daha fazlası olarak görülen Cummings, Kasım 2020’de ülkede koronavirüs kısıtlamalarının sürdüğü dönemde Londra’daki evinden 424 kilometre mesafedeki Durham’daki ailesini ziyaret ettiği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Hükümette yaşanan güç mücadelesinin gerisinde da Cummings görevinden ayrılmıştı.

Hakkındaki iddiaları reddetti

Görevinden ayrılmasından bu yana ilk kez blogunda bir yazı kaleme bölge Cummings, Başbakan Johnson ile iş insanı James Dyson arasındaki mesajlaşmaların yanı sıra ülkede ikinci kez uygulanan Covid-19 kısıtlama önlemlerinin basına kendisi tarafından sızdırıldığı yönündeki iddiaları reddetti.

Cummings hem Başbakan Johson’ın, eski danışmanlarından ve bununla beraber nişanlısı Carrie Symonds’ın yakın bir arkadaşı olan Henry Newman’a yönelik açılacak olası bir soruşturmayı engellemeyi düşündüğünü de iddia etti.

Başbakanlık ise Cummings’in bu iddiasını yalanladı.

‘Yasalara uygun hareket edildi’

Öte yana bir Başbakanlık Sözcüsü, Cummings’in Başbakanlık Konutu’nun yenilenmesi yönündeki iddialara ise, “Hükümet ve bakanlar daima seçim yasalarına yerinde hareket etti. Kabine Ofisi konuyla ilgili bilgilendirildi ve devlete ait tavsiyelerin tamamına da uyuldu” yanıtını verdi.

Blog yazısında hükümetin pandemideki tutumuna ilişkin acil bir Parlamento soruşturması çağrısında yer alan Cummings, Johnson’ın ülkenin hak ettiği “yeterlilik” standartlarının “çok aşağıda” olduğunu da dile getirdi.

Kamusal Hayat Standartları Komitesi ise Cummings’in, Başbakan’ın yeterliliği konusunda bir delil sunması halinde bunun çok zarar verici olabileceğini belirtti.

İngiltere'de Başbakan Johnson'ın eski başdanışmanı Cummings, Johson'ın resmi konutunu gizlice bağış paralarıyla yeniletmeyi planladığını iddia etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir