Içki yasağıyla ilgili kararsızlık devam ediyor! Vatandaşlar aldıkları içkinin faturasını paylaştı

17 günlük tam kapanma döneminde alkol satışıyla ilgili bir muamma yaşanıyor. Hükümet ile esnaf karşısında karşıya gelmiş durumda. İçişleri Bakanlığı yasak olduğunu belirtse de, esnaf genelge de böyle bir karar olmadığı için satışa sürdürmek istiyor.

ESNAF SATMAKTA ISRARCI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söylemişti.

Palandöken konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “hemen ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘Yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa cinayet kesilirse, bu hangi yasa maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Besbelli bir yasak yok ki, cezası olsun.” ifadelerini kullandı.

AYBAŞ: YASAKLANMIŞ KALKMIŞTIR

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Bağımsızlık Aybaş ise bireysel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Içki satışı yasağı kalkmıştır herkese uğurlu olsun” paylaşımında bulundu.

Alkol yasağıyla ilgili belirsizlik devam ediyor! Vatandaşlar aldıkları içkinin faturasını paylaştı

BAKANLIK: RESMİ OLMAYAN AÇIKLAMALARA İTİBAR ETMEYİN

İçişleri Bakanlığı’ndan ise, “alkol satışı yasağı” ifadesine yer verilmeden bir yazılmış tanımlama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler kadar ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. başkaca yapılan açıklamalara asalet edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Alkol yasağıyla ilgili belirsizlik devam ediyor! Vatandaşlar aldıkları içkinin faturasını paylaştı

VATANDAŞLAR FATURA PAYLAŞTI

Yaşanan gelişmeler üstüne bazı zincir marketler ve tekel bayiler içki satışına devam etti. Bir Takım vatandaşlar ise satın aldıkları alkolün faturalarını sosyal medyadan paylaştı.

Alkol yasağıyla ilgili belirsizlik devam ediyor! Vatandaşlar aldıkları içkinin faturasını paylaştı

“KÜÇÜK ESNAFA BASKI VAR”

Vatandaşların sosyal medyadan alkol satışı yasağına tepkisi sürerken, izah etme yapan Tekel Bayiler Platformu Başkanı Aybaş, “acilen tekel bayilerini kapatmaya zorluyorlar, hatta kapattırıyorlar. Zincir marketlerde alkol satışı bağımsızlık, minik esnaf tekel bayilerine baskı var. Bizler yasaklara karşıyız, zincir marketlerde de satılsın içki, tekel büfelerinde de. Özel yaşama müdahale edilmesin sadece” ifadesini kullandı.

ANKARA BAROSU İPTAL DAVASI AÇTI

Alkol satışıyla ilgili son hücum ise dün Ankara Barosu’ndan geldi. Ankara Barosu, 17 Mayıs’a dek sürecek ‘Bütün kapanma’ döneminde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına rağmen fiili olarak uygulanan alkollü içki satışı yasağına ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu’nun başvurusunda, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, hukuki dayanağı bulunmayan, keyfi, sebepsiz ve millet yararından mahrum ve hukuka aykırı fiili başvuru formu hayata geçirilerek icrailik kazanmıştır” ifadelerine yer verildi ve “Tam kapanma günlerinde alkollü içki satışının yasaklanması, temel hakları sınırlandırma yetkisinin kötüye kullanımıdır” denildi.

Alkol yasağıyla ilgili belirsizlik devam ediyor! Vatandaşlar aldıkları içkinin faturasını paylaştıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir