İBB’nin Hatay’a gönderdiği kayıp 100 atla ilgili kan donduran detaylar! Çiplerini dışında tutmak için ameliyathane kurmuşlar

Adalar’da bir dönem fayton taşımacılığı yapılan atlarla ilgili yeni bir ağız dalaşı çıkmış, İBB’nin Adalar’da ulaşım için elektrikli araçlara geçme kararı almasıyla, toplatılarak sahiplendirilen bin 177 attan MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi’ne verilen 100 atın kaybolduğu ortaya çıkmıştı. Adalar’ın Atları Platformu atların akıbetini sorarken, İBB’den yapılan açıklamada sorumluluğun atları teslim alan kurumlarda olduğu belirtilmişti.

BİR BÖLÜMÜ, 2 BİN DOLARDAN IRAK’A SATILMIŞ

100 beygir skandalıyla ilgili araştırma yapan Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, konuya ilişkin çarpıcı teferruat paylaştı. İstanbul’dan giden 100 atın 1’inin yolda öldüğünü belirten yazar, adını vermediği kaynağından edindiği bilgilere göre kalan 99 atın akıbetini şu şekilde anlattı: “Kaybolan 99 atın 80’inin çiplerinin çıkarılarak her birine 2 bin dolardan Irak’a satıldığını, kalan atların bir kısmının çevre illere gittiğini, hasta ve ihtiyar olanların ise kesilip kıyma-kuşbaşı olduğunu söylemişti adı bende gizli, bölgedeki beygir piyasasının bütün kalbinde olan kaynağım.”

İBB'nin Hatay'a gönderdiği kayıp 100 atla ilgili kan donduran detaylar! Çiplerini çıkarmak için ameliyathane kurmuşlar

EVİN BAHÇESİNE AMELİYATHANE VE MEZBAHANE KURMUŞLAR

Olayı derinleştirdikçe kan dondurucu teferruat öğrendiğini bildiren Boğazlıyan, atların çiplerinin çıkarıldığını hatırlatıp “Şebeke, takriben 15 atın çipini Dörtyol’daki at çiftliğinde, kalan atların çiplerini ise Adana Yüreğir’deki bir evde çıkardı. İnsan sormadan edemiyor ‘Çiftlik hazır da evde böyle bir operasyon nasıl yapılır?’ Onun da yanıtını aldım. Evin bulunduğu arsaya keza kesimhane ayrıca ameliyathane kurmuşlar. Çipler o ameliyathanede çıkarılmış, satışa uygun olmayan atların kesimi de o mezbahanede üretilmiş.” ifadelerini kullandı.

ATLARIN GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Yazıda yer alan verilere kadar satılan 80 beygir Irak’ın Erbil ve Musul şehirlerinde bulunuyor, birkaç beygir da Şanlıurfa’da. Ayrıca Bursa’ya satılan 5-6 atın da Kasım ayına ait bir fotoğrafı ortaya çıktı.

İBB'nin Hatay'a gönderdiği kayıp 100 atla ilgili kan donduran detaylar! Çiplerini çıkarmak için ameliyathane kurmuşlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir